Холандия обвини Русия в кибератака срещу Организацията за забрана на химическото оръжие (ОЗХО).
На специална пресконференция министърът на отбраната Анк Бейлевелд съобщи, че нидерландските специални служби, съвместно с колегите си от Великобритания, са работили по случая.
Според Бейлевелд руските хакери са се опитали да получат достъп до данните от разследването на гибелта на малоазийския „Боинг“ в Украйна.
Според Министерството на отбраната на Холандия кибератаката е била осъществена още на 13 април.
Малко по-късно от министерството на външните работи на Франция съобщиха, че Париж „споделя позицията на Холандия и Великобритания относно ролята на Русия в кибератаката срещу Организацията за забрана на химическото оръжие (ОЗХО)”.
Франция е „напълно солидарна” с обвиненията на двете държави, но не съобщават за никакви ответни мерки.
„Международното право е в сила в киберпространството, както и в останалите области, и от държавите се очаква да го спазват“, се казва в официално изявление на френското МВнР.
От Министерството на външните работи на Руската федерация категорично опровергаха обвиненията на западните държави. Според заместник-министъра на външните работи Сергей Рябков Москва е наясно, че в следващите дни Съединените американски щати и други западни държави периодично ще отправят необосновани обвинения в кибератаки. Кремъл смята, че Западът е изгубил всякакво чувство за мярка.
Действията на САЩ не закъсняха – Федералното бюро за разследване разпространи снимките на седем руснаци обвинени в извършване на кибератаки.
Освен с фотографиите на заподозрените, ФБР вече разполага и с техните имена. Това са Артьом Малъйшев, Дмитрий Бадин, Алексей Минин, Евгений Серебряков, Алексей Моронец, Олег Сотников и Иван Ермаков. От бюрото смятат, че всички те са „сътрудници на ГРУ“ (руското военно разузнаване).