Изпълняващият длъжността (и.ф.) главен прокурор Борислав Сарафов внесе в деловодството на 51-ото Народно събрание искане за повдигане на обвинение срещу двама депутати – Б. Божанов и К. Петков, по предложения на Софийска градска прокуратура (СГП), съобщиха от прокуратурата на сайта си. Става дума за две различни престъпления, извършени в отделни времеви рамки.
По отношение на Б. Божанов в искането на главния прокурор е посочено, че в периода от 20 май 2022 г. до 17 юни 2022 г., в качеството си на длъжностно лице – министър на електронното управление и възложител на обществена поръчка, той е нарушил служебните си задължения по Закона за защита на класифицираната информация, както и по Вътрешните правила на Министерството на електронното управление за възлагане на обществени поръчки.
Сарафов подчертава, че Б. Божанов е предал на изпълнителния директор на Изпълнителната агенция „Инфраструктура на електронното управление“ файл на флаш памет, съдържащ техническа спецификация и е наредил това да бъде използвано за обществена поръчка на стойност близо 18 млн. лв. Техническата спецификация е била подготвена в нарушение на процедурите, осигуряващи сигурността на информацията, добавят от прокуратурата.
По този начин е било предоставено предимство на консорциум от търговски дружества при участие и оценка за изпълнител на обществената поръчка. Според събраните от СГП доказателства, целта била да се създаде преимущество за консорциума в процеса на участие, като от извършеното можели да настъпят съществени вредни последици – разходи на публични средства без прозрачност, нарушаване на конкуренцията, загуба на доверие от страна на гражданите в Министерството на електронното управление и заплаха за киберсигурността на държавната администрация.
Според СГП, в протокол от заседание на комисията, разглеждаща и оценяваща постъпилите оферти по обществената поръчка, подписите за „председател“ и „изготвил/отпечатал“ не са поставени от съответните лица, но има частично сходство с почерка на Божанов. Също така са събрани доказателства, че той е имал достъп до компютъра, на който е изготвен протоколът, чрез акаунта на служител, на когото е било наредено да напусне помещението по време на въвеждането на текста.
Относно К. Петков в искането на главния прокурор е посочено, че съществуват достатъчно доказателства за опит за принуда. На 2 октомври 2023 г. в заведение в София К. Петков е направил опит да принуди А. Й., министър на електронното управление, да действа против волята си. К. Петков е заявил с агресивен тон на А. Й., че трябва да координира действията си с Б. Божанов при уволнения на служители, назначени от Божанов, и всичко, което прави като министър, включително значими стратегически въпроси, обществени поръчки и процедури по възлагане. Той му е казал, че важни решения трябва да бъдат вземани след одобрението на Божанов, както и да провежда редовни срещи с него. К. Петков е заплашил с негативни последици за А. Й. в служебен и личен план, уточняват от прокуратурата.
Досъдебното производство е образувано с указание на СГП от 29 октомври 2023 г. на база информация от проверка, възложена на Комисията за противодействие на корупцията след сигнал от група народни представители за оказван натиск от К. Петков и Б. Божанов над министъра на електронното управление да възложи на определени фирми проекти на стойност 650 млн. лв. без спазване на правилата по Закона за обществените поръчки.
В хода на разследването са изслушани множество свидетели, събрани са съответни документи, както и извършени експертизи. С разрешение на съда са събрани данни за трафик, приложени са материали от проверка на Агенцията за държавна финансова инспекция, направена в Министерството на електронното управление по заповед на СГП, и са добавени документи от Държавна агенция „Национална сигурност“.
На 19 декември 2023 г. Борислав Сарафов представи в 51-ото Народно събрание искане за сваляне на имунитета на народния представител Кирил Петков. Според прокуратурата той неправомерно е разпоредил на началника и заместник-началника на отдел „Разследване и методическо ръководство по разследването“ при Главна дирекция „Национална полиция“ (ГДНП), както и на главен разследващ полицай, да започнат досъдебно производство в нарушение на Наказателно-процесуалния кодекс срещу лица, спрямо които нямат правомощия.
Освен това, като министър-председател, Петков е поискал от разследващите полицаи да проведат разпит с него, без предварително да уведомят компетентния прокурор. Осъществено е било и нареждане за извършване на претърсвания и изземвания в домовете на три лица с инициали: Б. Б., Вл. Г. и С. А., без разрешение от съответния съд и в тъмните часове на денонощието, при липса на обстоятелства, налагащи неотложност.
Вчера Сарафов представи искане за сваляне на имунитетите на четирима народни представители – Н. Димитров, С. Крумов, Й. Тодоров и И. Чорбов, за извършени непристойни действия, грубо нарушаващи обществения ред и демонстриращи явна неуважение към обществото – хулиганство, което е отличаващо с особена дерзост, а за И. Чорбов – и с изключителен цинизъм.