iEarn Bot, биткойн

Хиляди хора са загубили спестяванията си, след като са инвестирали в приложение за търговия с криптовалути, наречено iEarn Bot, съобщи Би Би Си.

Според експерти това може да е един от най-големите криптоскандали досега. Правоприлагащите органи предупреждават за нарастващ брой измами с дигиталните валути и препоръчват на инвеститорите да извършват сериозни проверки.

Жена от Румъния споделя, че е загубила стотици евро, когато е инвестирала в iEarn Bot. От компанията казали както на нея, така и на останалите потърпевши, че инвестициите им ще бъдат обработвани от програмата за изкуствен интелект, което гарантира висока възвръщаемост.

„Инвестирах в един бот за един месец. В приложението можеше да се види колко долара създава приложението – имаше графики, показващи как се развива инвестицията“, споделя жената пред британската медия.

„Изглеждаше доста професионално, докато в един момент не обявиха техническа профилактика“, казва тя.

В този момент за известно време тегленията от приложението са замразени. Хората започнали да питат какво се случва и защо не могат да теглят от парите си.

„Направих заявка за теглене и парите просто изчезнаха“, разказва румънката.

В Румъния десетки високопоставени личности, включително държавни служители и учени, са

били убедени да инвестират чрез приложението,

защото то е било спонсорирано от Габриел Гараис, водещ ИТ експерт в страната.

Той казва, че самият е бил подведен да инвестира спестяванията си в приложението и е загубил парите си.

„Знаехме, че това може да е измама, но между нас и компанията имаше авторитетен учен. Мислехме, че не е нужно да проверяваме твърде много, не се съмнявахме“, казва жената.

Случилото се в Румъния не е изолиран случай.

Силвия Табуска, румънски експерт по организирана престъпност от Европейския център за правно образование и изследвания,

започва да проучва iEarn Bot.

Открива, че много хора в други държави също са загубили парите си в схемата. Това, което я изненадало най-много, бил мащабът на операцията.

„От това, което видяхме беше, че броят на инвеститорите е доста голям“, казва тя.

„В Индонезия например от iEarn Bot твърдят, че са имали 800 000 клиенти. В началото приложението работи много добре. Когато имат достатъчно инвеститори и достатъчно пари, инвестирани в определена държава,

те не позволяват повече да се тегли

от тази държава – и отварят сметки в други“, коментира Табуска.

iEarn Bot се представя като базирана в САЩ компания с отлични референции, но когато Би Би Си проверява някои факти на уебсайта ѝ, се появяват червени флагове.

Човекът, когото сайтът посочва като основател на компанията, казва, че никога не е чувал за тях. Той заявява, че е подал жалба в полицията.

Масачузетският технологичен институт, заедно с компании като Huawei и Qualcomm, са посочени като „стратегически партньори“ на iEarn Bot, но и те заявяват, че не работят с нея.

На уебсайта си компанията не предоставя никаква информация за контакт. Би Би Си проверява историята на страницата ѝ във Facebook и установява, че до края на 2021 г. акаунтът е рекламирал продукти за отслабване. Той се управлява от Виетнам и Камбоджа.

iEarn Bot поставя голям акцент върху подтикването на инвеститорите да набират повече хора, които да се присъединят към приложението.

„Начинът, по който работят хората в тази компания, прилича повече на схема на Понци отколкото на истински бизнес“, казва г-жа Табуска.

От отдела за обслужване на клиенти на iEarn Bot казвали на инвеститорите, че за да изтеглят парите си, трябва да платят 30% такса.

„Някои хора доста отчаяно искаха да си върнат парите, затова платиха таксата – но все пак не можеха да ги изтеглят“, казва г-жа Табуска.

Би Би Си многократно се е обръщала към iEarn Bot за коментар, но досега от компанията няма отговор.

Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук