Газохранилището в Чирен разполага с газ за 42 дни. Това каза пред депутатите директорът на „Булгартрансгаз“ Владимир Маринов днес. Той обяви, че са нагнетени допълнително 20 милиона кубически метра, като хранилището има готовност да поеме още нови количества.
„Газопреносната ни мрежа е в задоволително техническо състояние и е готова през всички входни точки, с които имаме свързаност със съседни пазари и съседни на нас оператори, да приемем количества, които да задоволят потреблението на територията на България. Също така и хранилището в Чирен е в пълна готовност допълнителни количества да бъдат нагнетени в него, или съответно при необходимост, да бъде започнат режим на добив“.
Освен това премиерът Кирил Петков заяви, че се водят преговори за доставки на газ с Египет и САЩ. Такива се водят и с Азербайджан, където целта е да се увеличи количеството на доставяния газ преди завършването на интерконектора с Гърция през юни.
„В момента говорим с азерската страна, за да договорим възможността да не чакаме до 30-ти юни, а да получим газа още през началото на юни, даже може би края на май. Другото нещо, което правим в момента, в напреднали преговори сме директно с американската страна и директно с Египет и се надяваме цените, които ще постигнем на втечнен газ от тези две страни, да бъдат такива, че общият микс на цената ни да не бъде по-висока от тази на „Газпром“
Петков заяви, че България е на крачка от договарянето на природен газ от САЩ, като количествата ще са достатъчни до края на годината и очерта три цели за България в енергийния сектор към този момент.
„Имаме три цели. Първо – да има достатъчно газ. Второ – доставката да бъде с най-малък риск и трето – да бъде с най-добрата цена, за да може българската икономика да бъде конкурентоспособна.”
Петков каза, че преди 4 месеца правителството е заварило редица нередности. „Имахме пълна зависимост от „Газпром”, платени 3 млрд. за тръба, която не можем да ползваме, незавършена връзка към Гърция, която също не можем да ползваме и отказ от 70 процента от азерския газ, който беше на една трета от цената. И всичко, когато започна енергийната криза в Европа, която е функция на войната.
Въпреки това газоподаването не спря, цените не се качиха, ние не приехме едностранното разваляне на договора и за къс период успяхме да направим готова стратегия за алтернативни доставки, така че българският потребител, българските домакинства, българският бизнес да не се притеснява за количеството газ, което влиза в България. И се надявам в скоро време да потвърдим да не се притеснява и за цената, обясни Петков.
„Започнахме да работим за диверсификация, започнахме ежеседмично да проверяваме строителството на газовата връзка с Гърция, информирах министър-председателя Мицотакис и договорихме ясна дата за физическото завършване на газопровода – 30 юни, тази дата е реална.”
Изпълнителният директор на Българският енергиен холдинг – Иван Андреев също говори пред Народното събрание и беше категоричен, че няма риск за доставките на природен газ у нас.