Днес Индонезия чества 20-ата годишнина от опустошителното цунами, което отне живота на над 170 000 души в страната, унищожи провинция Ачех и остави отпечатък в историята като едно от най-сериозните природни бедствия в съвременната епоха, съобщава Асошиейтед прес.
Много хора днес се събраха на масовия гроб в село Уле Лхеуе, където са погребани тленните останки на повече от 14 000 жертви, които не са идентифицирани и не са потърсени. Това е само един от многото масови гробища в Банда Ачех – столицата на най-северната провинция на Индонезия.
На 26 декември 2004 г. мощно земетресение с магнитуд 9,1 разтърси бреговете на индонезийския остров Суматра. Последвалото цунами убило около 230 000 души в почти десет различни държави, стигащи чак до Източна Африка. Около 1,7 милиона души бяха принудени да напуснат домовете си, основно в четирите най-силно засегнати нации: Индонезия, Шри Ланка, Индия и Тайланд.
Въпреки че са минали 20 години, мизерията остава и оцелелите все още помнят своите близки, загинали, след като огромните вълни разрушиха повечето сгради в крайбрежните райони на Индонезия.
Множество страни и организации предоставиха значителни ресурси, за да помогнат за възстановяването на региона. Инфраструктурата в Ачех е обновена и сега е много по-устойчива, а в крайбрежните зони са инсталирани системи за ранно предупреждение.
Цунамито уби над 8000 души в Тайланд, като много от тях все още не са намерени, а близо 400 тела остават неидентифицирани и не са потърсени.