Инициативен комитет валидира пощенско-филателното издание по повод 100 години от рождението на композитора и диригента Константин Илиев

Служебният министър на културата Найден Тодоров, заместник-министърът на транспорта Димитър Недялков, ректорът на Националната художествена академия проф. Георги Янков, директорът на Българския културен институт в Берлин Борислав Петранов, художникът Стоян Дечев и други представители на инициативния комитет потвърдиха валидността на пощенско-филателното издание по случай 100 години от раждането на композитора и диригента Константин Илиев.

„Изкуството, особено музиката, е нашата валута,” сподели Стоян Дечев по време на церемонията. „Световните сцени изобилстват от талантливи български артисти, диригенти и музиканти. Константин Илиев е известен и днес,” добави той и изрази благодарност към инициативния комитет, който чрез пускането на марката изразява своето уважение и признание към работата на композитора. „Опитах се в ограничените мащаби на пощенската марка да подчертая авантюристичния и творчески дух на Илиев и рисковете, които е поемал като представител на европейската модерна култура. Неговата музика беше провокативна за времето си,” допълни Дечев. Той подчерта, че Илиев е работил в съвременна европейска музикална насока, което обяснява присъствието на зарчето в графиката на изданието, и изрази надежда, че марката ще бъде успешна не само сред филателистите, но и в артистичните среди.

„Марките, свързани с музиката, са високо ценени от творци и колекционери,” отбеляза Димитър Недялков, заместник-министър на транспорта, и увери, че Министерството на транспорта ще продължи да подкрепя подобни инициативи.

„Константин Илиев е един от изключителните личности, без които българската музика нямаше да е същата,” каза служебният министър на културата Найден Тодоров. „Той направи много за страната през краткия си живот,” добави той. „Имах незабравимо усещане, когато за първи път се срещнах с предмет, принадлежал на Илиев.” По думите му, Константин Илиев е имал голямо значение за развитието на българската музика, а първото световно турне на Софийската филхармония е реализирано по негово време. „Всяко негово завръщане във филхармонията е било истински празник,” допълни министърът. Той сподели, че днешните многобройни успешни диригенти са ученици на Илиев и отново изрази благодарност на инициативния комитет за възможността да припомним значимите личности в българската култура.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

1 коментар

  1. Гнусния крадлив фашист на съд! Проклет да е целия род Тодорови заради фашистката мижитурка. Оставиха евреите без пари….

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук