В неделя, Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ ще стартира новия чат с изкуствен интелект от последно поколение, наречен BgGPT, който ще бъде на разположение безплатно. Това бе обявено от пресцентъра на Министерството на образованието и науката (МОН).
Планирано е представяне на функциите на новия чат, което ще се проведе на 24 ноември от 10:00 ч. в INSAIT (бул. „Цариградско шосе“, „София тех парк“, Synergy Tower).
По време на събитието ще бъде показана и статистика относно използването на BgGPT досега, включително темите, по които българите най-често задават въпроси на изкуствения интелект.
Както споменава БТА, на 19 ноември INSAIT представи нов изкуствен интелект от последно поколение, разработен за работа на български език. Събитието се проведе в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ с участието на служебния министър-председател Димитър Главчев, служебния министър на образованието и науката проф. Галин Цоков и ректора на Софийския университет проф. Георги Вълчев.
Научният директор на института проф. Мартин Вечев и изпълнителният директор инж. Борислав Петров демонстрираха потенциалните приложения на новия изкуствен интелект и предоставиха данни за него в контекста на сравнение с редица известни продукти на глобални технологични компании.
Този ден е изключително значим за България, тъй като чрез INSAIT нашата страна разработи първия изкуствен интелект с международен стандарт. Новият генеративен модел на института е наличен на https://models.bggpt.ai/ и може да бъде свален и внедрен в системите на български учреждения, частни фирми или социални организации. Основното предимство на модела е, че предоставя информационна защита – той позволява на организациите да го използват, без да споделят своите данни с външни бизнеси. В сферата на образованието могат да се създават системи с изкуствен интелект на основата на новите модели, за да се предлагат персонализирани учебни програми за ученици и студенти, с оглед на техните оценки, отзиви и предходен опит, обясни проф. Вечев.