Интересът към българските народни приказки е неизменно висок. Според библиотекарят Евелина Димитрова, най-често заетите книги в Детска библиотека Самоков са тези, препоръчвани в училище. Тя коментира, че през лятото много деца и ученици, които са на посещение в града, вземат книги. Малки читатели, които все още не умеят да четат, идват с родителите си и избират поредици. Енциклопедиите също са особено търсени, особено по теми за животни, история, динозаври и други. Подрастващите обикновено избират поредицата за приключенията на Хари Потър.
От направената справка в библиотеката става ясно, че от 1 януари до 31 март т.г. най-заеманата книга е „Марти“ на Жилбер Делае, последвана от „Барбароните“ на Анет Тизон и „Пипи Дългото чорапче“ от Астрид Лингрен. В списъка са включени и Български народни приказки, както и творби на Джулия Доналдсън, които са на особена почит.
През април в Общинска библиотека „Паисий Хилендарски“ в Самоков започна Маратон на четенето. Първият гост бе местната авторка Любослава Трайкова, а след нея ще последва среща с писателката Мария Лалева.
Международният ден на детската книга се отбелязва от 1967 г. по инициатива на Международния съвет на книгите за млади хора (IBBY), с цел да насърчи любовта към четенето и да привлече вниманието към детските книги, съобщава справка от отдел „Справочна“ на БТА.
Тази дата е свързана с годишнината от рождението на датския писател Ханс Кристиан Андерсен (1805-1875). Всяка година определена национална секция на Международния съвет на книгите за младите хора е спонсор на този ден, избира тема и кани известен автор от съответната страна да състави послание към децата в света, както и илюстратор да създаде плакат.
През 2025 г. спонсор на деня е националната секция на Нидерландия, като автор на посланието е нидерландската писателка Риан Висер, а плакатът е изготвен от илюстраторката Янеке Ипенбург. Темата на деня е: „Свободата на въображението“, а мотото е последното изречение от стихотворението „Езикът на картините“ на Риан Висер – „Илюстрирай моите стихове, чувствай се свободно да го направиш: думите принадлежат на теб, дори и да идват от мен!“.