С уточнението, че Националният статистически институт (НСИ) не прави прогнози, неговият председател доц. д-р Атанас Атанасов сподели в интервю за БТА, че очаква инфлацията в България да нарасне, заради увеличаването на цените на хляба и електричеството. „В самото начало на годината наблюдаваме, че производителите на хляб и ресторанти вече вдигат цените поради повишаването на ДДС за предлаганите от тях продукти, затова можем да предвидим и покачване на инфлацията. Особено значимо е, тъй като хлябът и неговите производни имат значителен дял в потребителската кошница. Също така, корекцията на цените на електрическата енергия определено ще подейства в посока на увеличаване на инфлацията,“ коментира доц. д-р Атанас Атанасов.
НСИ ще следи цените на четири нови стоки и услуги в потребителската кошница през тази година, докато осем други стоки ще бъдат премахнати от нея. Между отпадналите позиции са PCR тестовете за КОВИД-19 и акумулаторната отвертка. Те ще бъдат заменени с комбинирано изследване – бърз антигенен тест за КОВИД-19 и тест за грип А+Б. Освен това, акумулаторният винтоверт ще замени акумулаторната отвертка, а нови елементи в списъка са сушилна машина и купон за обяд в училищен стол.
Председателят на НСИ посочи, че класификацията за изчисляване на инфлацията в Европейския съюз – COICOP, ще бъде обновена през 2026 г., за да отразява по-добре съвременните потребителски модели, включително нови категории стоки и услуги. Това ще направи статистиката по-точна и приложима за икономически анализи, както и за информираност на обществото и вземане на решения на политическо ниво, добави доц. д-р Атанас Атанасов.
Присъединяването на България към Шенген по суша може да доведе до известни затруднения за националната статистика при определени изследвания, като например в сферата на международния туризъм. „НСИ провежда анкети на граничните пунктове, за да разбере целта на пътуванията на преминаващите. Сега обаче, на Кулата, ние нямаме възможност да проведем проучването. На други пунктове като Видин и Русе, където има такси за преминаване, хората спират и отговарят на нашите въпроси, но преминаването на Кулата е свободно, така че пропускаме потока,“ обясни той. Доц. Атанасов добави, че ще се използва опитът на шенгенските страни, за да се събират подобни данни и чрез информация от мобилни телефони, което е разрешено от нов еврорегламент, даващ достъп до данни от т.нар. частни притежатели, вкл. мобилни оператори. „Имаме споразумение за сътрудничество с гръцката статистика, което ще ни позволи да използваме тяхната информация за пренощували туристи,“ каза доц. Атанасов.
През 2025 г. НСИ ще обърне внимание на данните за имиграцията, особено по повод Директивата на ЕС касаеща условията за влизане и пребиваване на граждани на трети държави с цел висококвалифициран труд. Предстои започване на нови наблюдения на потреблението и финансите на домакинствата, редом с проучвания на бързорастящи предприятия в зависимост от наетите лица, равенството между жени и мъже в управлението и т.н., посочи председателят на НСИ. От 1 януари 2025 г. влиза в сила новата Класификация на икономическите дейности – КИД-2025. Очаква се скоро да бъде предложено ново райониране на страната, което ще бъде обсъдено публично, допълни доц. д-р Атанас Атанасов.
Следва пълният текст на интервюто:
Доц. Атанасов, какви нови стоки и услуги в потребителската кошница в резултат на актуализацията и кои отпадат, и по каква причина?
– Както всяка година, така и сега ще има промени в потребителската кошница. През миналата година бяха наблюдавани 852 стоки и услуги, а тази година те вече са 861.
Отпадат, например, PCR тест за КОВИД-19 и акумулаторната отвертка. Но те ще бъдат заменени с комбинирано изследване – бърз антигенен тест за КОВИД-19 и тест за грип А+Б. Акумулаторният винтоверт ще замени акумулаторната отвертка, а среди новите стоки са сушилна машина и купон за обяд в училищен стол.
В действителност отпадналите стоки са 8, а новите 4. Съществуват обаче и допълнителни разновидности на стоки и услуги, включени в списъка – например билет за влак за различни дестинации, такси за ползване на кабелна телевизия и интернет с различен обхват, банкови услуги, учебни помагала (сборници и други учебници) и др.
Промените в потребителската кошница се основават на анализите на потреблението на домакинствата и се дължат на различни основни причини – например, когато потреблението на определена стока намалее или се увеличи потреблението на друга. Също така се правят корекции, когато определена стока оттегли от пазара или се променят спецификациите – като грамаж, модел и др. Актуализацията на потребителската кошница се извършва всяка година, за да отразява реални потребителски модели: местата за пазаруване, стоките и услугите, които купуваме, и разходите, които реализираме.
Класификацията, използвана за изчисляването на инфлацията в целия Европейски съюз – COICOP, ще претърпи промяна през 2026 г. Приложението на новата класификация значително ще подобри значимостта на инфлационната статистика за потребителите. Причината е, че актуализираната класификация по-добре отразява модерен начин на потребление, включително нови категории стоки и услуги, които играят важна роля в ежедневието на хората. Тя предоставя по-подробна и модерна структура за класификация на разходите, което дава възможност за по-точно наблюдение на инфлацията в различни сектори. Това означава, че статистическите данни ще бъдат по-уместни и полезни за икономически анализи, за информираност на обществото и за вземане на решения на политическо ниво.
Всичко това е в името на постигането на по-добро качество и достоверна информация. Както знаете, изчисляването на инфлацията непрекъснато е под наблюдение от Евростат, като през септември имаше и специална оценка на дейността на НСИ. Докладът от този анализ е публикуван на сайта на Евростат и заключението му е, че НСИ точно изчислява инфлацията по правилата на ЕС.
Какви са очакванията на НСИ относно темповете на инфлация?
– Както е известно, НСИ не прави прогнози, освен в демографските области. Освен това, в началото на годината, няма приет бюджет и много аспекти на фискалната политика остават неясни.
Но в първите дни на годината може да се забележи, че производителите на хляб и ресторантьори вече увеличават цените поради повишеното ДДС за техните продукти, и затова е възможно да очакваме повишение на инфлацията в страната. Още повече, хлябът и свързаните с него стоки имат значителен дял в потребителската кошница. Промяната в цените на електричеството определено ще повлияе също на растежа на инфлацията.
Какви нови задължения свързани с присъединяването на България към Шенген по суша?
– Не бих казал, че имаме нови задължения. По-скоро ще срещнем някои незначителни трудности при изследвания като международния туризъм. НСИ провежда изследване на граничните пунктове, за да анкетира преминаващите относно целта на техните пътувания. Сега обаче на Кулата, това не е осъществимо. На другите гранични пунктове, като Видин и Русе, анкетирането е възможно, тъй като там съществуват такси за преминаване и хората спират за да отговорят на нашите въпроси, докато на Кулата преминаването е свободно и там губим потока от пътници. Но ще прилагаме опита на колегите от шенгенските държави. В момента проучваме как те събират данните си и много скоро планираме да интегрираме техния опит. С гръцката статистика имаме също споразумение и работим успешно, така че можем да използваме техните данни за туристи, пренощували в Гърция, за нашите нужди, каза доц. д-р Атанас Атанасов.
Пояснявам, че все повече национални статистики засягат информацията за движението на мобилни телефони, за да проследят движението на населението. Възможности за това предоставя и изменение на Регламент 223, което позволява на НСИ да получи достъп до т.нар. частни притежатели на данни, включително информация от мобилните оператори.
Каква е подготвителната работа на НСИ за изчисляването на флаш инфлацията по отношение на членството в еврозоната?
– Когато България стане член на еврозоната, ще имаме задължение да изчисляваме предварителни оценки за инфлацията, както е при брутния вътрешен продукт и други важни показатели. Тези данни трябва да се публикуват веднага след края на съответния месец.
Работим в тази посока, а част от процеса ще бъде и получаването на данни от търговските вериги на седмична база. Това ще позволи да изчислим предварителни данни за инфлацията още в края на всеки месец.
През тази година планираме да използваме напълно данните от търговските вериги, които вече получаваме. Ще сравним резултатите, получени по традиционния начин и чрез данните от веригите. След като потвърдим, че всичко е наред, ще пристъпим към официално изчисляване на инфлацията по новия метод, но за това имаме нужда от време.
Готов ли е НСИ да започне изчисляването на регионалната инфлация от тази година?
– Регионалната инфлация е нещо, което наистина искам да осъществим и вече работим по него, но и то изисква много предварителна подготовка. В момента нямаме достатъчно данни за такава цел. Например, нашите анкетьори регистрират над 41 000 цени на различни стоки и услуги всеки месец в 6400 търговски обекта в цялата страна. За изчисляването на регионална инфлация, то трябва да се умножи поне по 6 (статистическите райони) или по 28 (областите). Ето защо решението е да използваме данните от търговските вериги, включително на регионално ниво. Работим в посока получаване на данни от веригите, но за начало е по-добре да се разработи концепция за флаш инфлация, а след това да се потърси вариант за измерване на регионалната инфлация.
Какви нови изследвания планира НСИ за 2025 г.?
– В световен мащаб статистиката се движи в посока на подобряване на качеството и намаляване на времето за предоставяне на данни, използвайки административни и нови източници на информация, за да намали натиска върху респондентите.
Преди месец в Официалния вестник на Европейския съюз бяха публикувани важни промени в Регламент № 223/2009, който регулира разработването и разпространението на официалната статистика в ЕС.
Тези изменения дават много повече възможности на националните статистики, позволявайки за първи път достъп до частни бази данни за направа на официална статистика, като същевременно осигуряват конфиденциалността на чувствителната информация.
Промените включват насърчаване на обмена на данни между статистическите служби на държавите членки на ЕС и утвърждаване на иновативната и експерименталната статистика като важна част от оперативната им дейност.
Тези стъпки ще доведат до значително подобрение в събирането и обмена на данни в ЕС. Статистическите служби в сътрудничество с Евростат ще могат да отговарят на нарастващото търсене за по-подробна и навременна европейска официална статистика и да реагират по-адекватно на новопоявилите се нужди, особено в кризисни ситуации. Следващите години ще можем да предоставим на обществото много повече и актуални статистически данни.
През 2025 г. НСИ ще се фокусира допълнително върху данните за имиграцията, по-специално в контекста на Директивата на ЕС за условията за влизане и пребиваване на граждани на трети държави, с намерение за висококвалифицирана трудова заетост. Предстоят нови проучвания за потребление и финансите на домакинствата, а също и изследвания относно динамиката на бързорастящи фирми по отношение на броя на наетите, равното представителство на жени и мъже в управлението и други.
От 1 януари 2025 г. влиза в сила новата Класификация на икономическите дейности – КИД-2025. Скоро се очаква да бъде предложено ново райониране на страната, което ще бъде подложено на обществено обсъждане.
Международно през 2025 г. ще имаме поне два нови ангажимента. Първият е активното участие на НСИ в Комитета по статистика на ОИСР (Организацията за икономическо сътрудничество и развитие). Припомням, че през май 2024 г. успешно станахме пълноправен член на този комитет, което предполага редовно участие в неговите заседания.
Вторият ангажимент е свързан с организирането на международна конференция на високо ниво, на която ще присъстват председатели от държави членки на ЕС и страни кандидати. Тази конференция ще бъде организирана съвместно от НСИ и Евростат и се очаква да се обсъждат ключови въпроси в статистическата сфера.
Министерският съвет прие решение за одобрение на допълнителни капиталови разходи по бюджета на НСИ за 2024 г. на стойност 1 093 944 лв. Какви проекти ще бъдат осигурени с тези средства?
– В последните дни на изминаващата година Министерският съвет одобри капиталови разходи, които са от изключително значение за институционалната дейност. Без тези средства не бихме могли да стартираме работа през настоящата година. Основният обем от средствата е насочен към Информационната система „Бизнес статистика“ – платформата, чрез която около 500 000 фирми подават свои годишни отчети. Тази система се актуализира ежегодно и, както всяка година, стартира в 00:00 ч. на 1 януари. Лицензи за софтуер, необходим за нашите информационни системи, нови сървъри и цялата комуникационна инфраструктура на НСИ, също трябваше да бъдат закупени.
Така гарантираме непрекъснатост на производствения статистически процес и съвместимост на използвания софтуер, което позволява на НСИ да генерира обективна и качествена статистическа информация в полза на обществото. Тук трябва да благодаря специално на министъра на финансите и вицепремиера г-жа Петкова, както и на Министерския съвет за бързата им реакция.
В последните години обемът и изискванията за качество на статистическите изследвания постоянно нарастват, увеличава се и количеството данни, които се събират за нуждите на страната и на Европейския съюз. Статистическите изследвания стават все по-сложни, а традиционните методи отстъпват пред интердисциплинарните. Информационните системи навлизат все повече, а изискванията за управление на информационната сигурност непрекъснато се увеличават. Това е свързано с динамичното внедряване на нови технологии и актуализиране на съществуващите системи.