Испания - Европейски съюз

От 1 юли до 31 декември Испания поема председателството на Съвета на Европейския съюз в период на големи предизвикателства за държавите-членки и за Европейския съюз като цяло.

Министър-председателят на страната Педро Санчес, представи четирите си приоритета: насърчаване на реиндустриализацията на Европа, екологичен преход, укрепване на социалния стълб и засилване на европейското единство.

Пред посланиците на двадесет и седемте държави-членки, които присъстваха на представянето, Санчес заяви, че Испания поема ротационното председателство на Съвета „с благодарност и смирение и с решителна амбиция да го превърне в полезен инструмент, който подобрява живота на хората и приближава Европа още повече до нейните граждани“.

Той подчерта, че Испания е „дълбоко проевропейска“ страна и припомни, че за последен път тя е поела ротационното председателство през 2010 г. Оттогава Европа е преживяла финансова криза, Брекзит, най-тежката пандемия на миналия век и настоящия конфликт в Украйна, който е довел до повече бежанци и разселени лица, отколкото Първата световна война.

Испанският премиер изтъкна също, че макар да има антиевропейски партии, които са придобили политическа тежест, дори присъствие в институциите на ЕС, „Европа е била посилна от всички тях, преодоляла е кризите и е излязла по-силна от всички тях“.

„Днес Съюзът е по-единен от всякога“, заяви Педро Санчес, след което се спря на многобройните промени, които настъпват в света, включително промяната в международния ред, границите между технологиите и човечеството, начина на възприемане на демокрацията, ролята на публичния сектор, националните държави и принципите, които ръководят икономическата дейност и връзката ѝ с околната среда в условията на извънредна ситуация, свързана с климата, цитира думите му официалният сайт на испанското председателство.

„В епицентъра на всички тези промени е благосъстоянието на нашите съграждани: заплатите, работните места, равенството между половете и свободата, която те ще имат в бъдеще“, продължи Санчес, който обеща да ръководи испанското председателство, изхождайки от принципа на сближаване.

Испанското председателство е определило четири приоритета за своя семестър: насърчаване на реиндустриализацията на Европа, екологичен преход, укрепване на социалния стълб и засилване на европейското единство.

Реиндустриализация на ЕС и гарантиране на неговата открита стратегическа автономия

Международната отвореност през последните седем десетилетия е била предимно от полза за ЕС и му е позволила да достигне нива на икономически растеж и социално благосъстояние, които не биха били постижими при протекционизъм. Тази отвореност обаче също така улесни изнасянето на производства в стратегически сектори, като по този начин направи ЕС прекомерно зависим от трети държави в области като енергетиката, здравеопазването, цифровите технологии и храните. Настъпващите в момента геополитически, технологични и екологични промени ни дават възможност да обърнем тази тенденция и да привлечем нови предприятия и работни места на европейска земя и да намалим външната си уязвимост.

За да постигне това, испанското председателство ще работи в две направления. От една страна, то ще насърчи онези досиета, които подпомагат развитието на стратегически отрасли и технологии в Европа, разширяването и диверсификацията на търговските ѝ отношения и укрепването на веригите за доставки, като обърне специално внимание на Латинска Америка и срещата на върха ЕС-СЕЛАК.

От друга страна, тя ще предложи далновидна, всеобхватна стратегия за гарантиране на икономическата сигурност и глобалното лидерство на ЕС до 2030 г., като осигури приемственост и задълбоченост на работата на европейските институции и на пътната карта, договорена във Версай от 27-те държави-членки.

Напредък в екологичния преход и адаптирането към околната среда

За европейците ограничаването на изменението на климата и деградацията на околната среда е не само правно и морално задължение, но и огромна възможност. Ако го осъществим добре, зеленият преход ще ни позволи да намалим драстично зависимостта си от енергия и суровини, да намалим сметките си за електроенергия, да направим компаниите си по-конкурентоспособни и да създадем близо един милион работни места само през това десетилетие.

Испанското председателство ще направи всичко възможно, за да насърчи този преход. Ще работи за насърчаване реформата на пазара на електроенергия, насочена към ускоряване на внедряването на възобновяеми енергийни източници, намаляване на цените на електроенергията и подобряване на стабилността на системата. Ще работи за ускоряване на законодателните досиета, свързани с „Подходящ за 55“, като например пакета за газа и водорода, както и регламентите за енергийна ефективност. Освен това ще насърчава мерките за намаляване на отпадъците и микропластмасата, разработването на устойчиви продукти и производството на екологични горива. Всичко това, за да може ЕС да продължи да води глобалната борба срещу изменението на климата и да го прави, като създава богатство и нови възможности на цялата си територия.

Според испанския премиер Педро Санчес, преход ще спести на Европа до 133 млрд. евро от вноса на изкопаеми горива до 2030 г. и ще създаде до един милион работни места, както и ще направи икономиката ѝ по-конкурентоспособна.

Насърчаване на по-голяма социална и икономическа справедливост

ЕС трябва да консолидира социалния стълб, за да превърне Европа в континент и политически проект с по-голяма социална и икономическа справедливост, заяви испанският премиер, представяйки третия приоритет на председателството.

В бъдеще няма да е достатъчно БВП на Европа да расте. Ще бъде необходимо да се гарантира, че генерираното богатство е от полза за всички граждани и служи за подобряване на техните възможности и жизнен стандарт. „Нуждаем се от поконкурентоспособна икономика, но и от по-справедлива и по-грижовна“, заявява испанското председателство.

В съответствие с това то ще се застъпи за установяването на минимални и общи стандарти за корпоративно данъчно облагане във всички държави-членки и ще се бори с укриването на данъци от големите мултинационални компании, което струва на ЕС 1,5 пункта от БВП всяка година – т.е. толкова, колкото се изразходва за жилища и опазване на околната среда. Ще работи и за подходящо преразглеждане на многогодишната финансова рамка за периода 2021-2027 г. и за адекватна реформа на фискалните правила, за да се преодолеят строгите икономии, да се повиши прозрачността и да се съчетае устойчивостта на публичните финанси с правилното финансиране на екологичния и цифровия преход. Освен това ще настоява за разширяване на правата на работниците в няколко области и за уязвимите групи като децата, жените, страдащи от насилие, и хората с увреждания.

Укрепване на европейското единство

В свят на несигурност и нарастващо геополитическо напрежение ЕС трябва да остане единен. Ето защо държавите членки трябва да продължат да постигат напредък в интеграцията и да разработват инструменти, които ще им позволят да се справят заедно с големите предизвикателства на нашето време.

За тази цел испанското председателство ще се застъпи за по-голямо задълбочаване на вътрешния пазар, завършване на банковия съюз и съюза на капиталовите пазари, консолидиране и усъвършенстване на общите инструменти, като например фондовете от следващо поколение на ЕС, по-ефективно и координирано управление на процесите на миграция и убежище, както и координирана подкрепа за Украйна и други съседни държави. Ще работим и за развитието на нашата обща идентичност и ценности и за насърчаване на нов етап от развитието на европейския проект, се казва в съобщението, публикувано на сайта на испанското председателство.

Източник: БГНЕС

Още новини от Европа – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук