чл. 155

Премиерът Мариано Рахой започва да задейства член 155 от испанската конституция, като по този начин ще поеме пряк контрол над Каталуния.

Това стана ясно след извънредното заседание на испанския парламент, което се проведе в резиденцията на испанския министър-председател – двореца „Монклоа“, където през 1978г. окончателно е договорен автономният статут на Каталуния.

„Това не ни е било желание или намерение, никога не е било”, каза Рахой.

Безпрецедентната стъпка за завладяване на правомощията от каталунското сепаратистко правителство дойде след като каталунският лидер Карлес Пучдемон поиска по-рано този месец мандат за обявяване на независимост.

Предложените от правителството мерки сега се гласуват от испанския Сенат. Те идват почти три седмици след като Каталония проведе оспорван референдум за независимост.

В Барселона радикална лява партия „Популярна кандидатура за единство” (CUP), ключов играч в каталунското правителство, за пореден път призова за протести, като заяви, че „хората искат, а правителството се подчинява”.

Сепаратистите призоваха Пучдемон да обяви независимост в случай, че испанското правителство се позовава на член 155 от Конституцията. Но главният прокурор на Испания заяви, че властите са готови да накажат Пучдемон, ако обяви независимост за Каталуния.

В петък стана ясно, че испанското правителство и основната опозиционна формация Испанска социалистическа работническа партия се споразумяха да организират нови избори в Каталуния. Очаква се те да се проведат през януари. Решението е взето, като част от специалните мерки за уреждане на най-голямата политическа криза в страната от десетилетия.

Член 155 от испанската конституция позволява на националното правителство да наложи пряко управление върху полуавтономните региони на Испания в случай на криза. Той никога преди не е бил използван в демократична Испания.
В него се казва, че ако правителството на региона „действа по начин, който сериозно застрашава общия интерес на Испания“, Мадрид може да „предприеме необходимите мерки, за да го принуди да изпълни волята насилствено“.

След оспорвания референдум за независимост по-рано този месец, Мадрид и Барселона бяха блокирани от политическа криза, считана за най-лошата след прехода на Испания към демокрация.

„Опитахме се по всякакъв начин да избегнем трудна ситуация, но ще разберете, че сме стигнахме до крайна ситуация”, заяви премиерът Мариано Рахой на пресконференция по време на срещата на високо равнище на ЕС в Брюксел.

Действията на каталунските лидери „противоречат пряко на основните принципи на Европейския съюз и затова никой не трябва да се изненадва, че лидерите на Европейския съюз подкрепят испанската позиция”, допълни Рахой.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук