Истанбулското летище „Сабиха Гьокчен“ е един от осемте най-устойчиви на земетресения обекти в света според класация, направена на базата на оценката на група международни експерти.
Трусовете в Южна Турция от 6 февруари с магнитуд 7,7 и 7,6 по Рихтер, които сринаха из основи десетки хиляди сгради в 11 окръга на Турция, изведе отново на преден план жизнено важния проблем за строителството, отговарящо на съвременните стандарти за устойчивост при земетресения. Благодарение на прилагането на високите технологии срещу земетръсите редица от най-известните обекти по света са пример за устойчивост дори и при магнитуд 8 по Рихтер.
Турският телевизионен канал НТВ представи класация на осемте най-устойчиви на земетресения обекти по света, изготвена от международни експерти, в която е включен само един обект в Турция – международното летище „Сабиха Гьокчен“ в Истанбул.
На първо място се посочва Токийската кула в Япония, следвана от Ню Уилшър Гранд сентър (New Wilshire Grand Center) в Калифорния, САЩ, сградата KOMATSU SEİREN в Япония, летището „Сабиха Гьокчен“ в Истанбул, небостъргачът Тайпе 101 (TAIPEI 101) в Тайван, стадионът Филипин арена (Philippine Arena), кулата Пирамида Трансамерика в Сан Франциско и Бурдж Халифа в Дубай.
Летището „Сабиха Гьокчен“ се намира на азиатския бряг на Истанбул. То е първото частно летище на Турция. Поради по-малките размери в сравнение с летище „Истанбул“, което се намира в европейската част на града, популярно го наричат “по-малкото летище” на мегаполиса. Наречено е на името на първата туркиня-летец Сабиха Гьокчен, която е осиновена дъщеря на Мустафа Кемал Ататюрк, основателя на Република Турция.
Летището се обслужва от частната авиокомпания Пегасус, която лети до около 60 дестинации в света и обслужва всички вътрешни линии.
Най-новата линия, която Пегасус започна да обслужва, е тази между Истанбул и Пловдив. Полетите по тази дестинация стартираха на 18 февруари. Въздушните курсове между турския и българския град се извършват два пъти седмично – сряда и събота.
През 2022 година от летище „Сабиха Гьокчен“ са били обслужени 41 млн. пътници, съобщава БТА.
“Летище „Сабиха Гьокчен“ разполага с 300 основни изолационни системи, които могат да издържат на земетресение с магнитуд 8; базовите изолатори могат да намалят страничните сеизмични натоварвания с 80 процента. Летището е една от най-сеизмично изолираните структури в света. Благодарение на „устройство с махало с тройно триене“, което се ползва специално срещу земетресения, страничните натоварвания и движенията, предавани на конструкцията по време на разклащането, се предотвратяват в голяма степен”, се посочва в доклад на турската асоциация на геофизичните инженери.
Още международни новини – четете тук