Церемонията по раздаването на 95-ите награди „Оскар“ на американската Академия за кинематографично изкуство и наука се проведе снощи на живо в театър „Долби“ в Лос Анджелис. „Навални“ спечели наградата за най-добър документален филм, в който основно участие взима българският разследващ журналист Христо Грозев.
Наградата за най-добър игрален документален филм получи „Навални“ – посветен на руския опозиционер Алексей Навални и борбата му за демокрация и срещу корупцията в Русия.
„Навални! Исторически момент! За първи път българин печели Оскар! И това беше наистина!“, написа режисьорът Тео Ушев във Фейсбук.
Христо Грозев, българският разследващ журналист, е гръбнакът на филма, главното действащо лице в документалната лента. Той беше обявен за издирване от руското вътрешно министерство в края на миналата година, не ясно за какво престъпление.
„Дължим много на Христо Грозев, Христо ти рискува толкова много и направи толкова много за този филм. Благодарим и на Алексей Навални и семейството му“, заяви режисьорът Даниел Роър.
Документалният филм „Навални” проследява разкритията, които българският разследващ журналист прави, след като Алексей Навални е отровен през 2020 г.
Фентъзи кунг-фу комедията „Всичко навсякъде наведнъж“ спечели седем награди „Оскар“ от 11 номинации стана големият победител на вечерта
Създателите му Даниъл Шайнерт и Даниъл Куан спечелиха наградата за най-добър режисьор. Филмът получи три актьорски награди – на Мишел Йео за най-добра актриса, Ки Хи Куан – най-добър актьор в поддържаща роля и Джейми Лий Къртис – най-добра актриса в поддържаща роля. Освен това спечели наградите за най-добър оригинален сценарий и монтаж.
Останалите номинирани във водещата категория за наградите на американската Академия за кинематографично изкуство и наука бяха „На Западния фронт нищо ново“, „Аватар: Природата на водата“, „Баншите от Инишерин“, „Елвис“, „Семейство Фейбълман“, „Тар“ („Лидия Тар“), „Топ Гън: Маверик“, „Идиотският триъгълник“ и „Жените говорят“.
Родената в Малайзия Мишел Йео спечели „Оскар“ за най-добра актриса за ролята си в нестандартния и на моменти озадачаващ филм „Всичко навсякъде наведнъж“, който плени Холивуд.
Това е първа награда на американската Академия за кинематографично изкуство и наука за 60-годишната Йео от първа номинация. Тя става първата азиатка с приз в категорията за главна женска роля.
Мишел Йео беше смятана за фаворитка за наградата, след като спечели призовете на Гилдията на филмовите актьори и „Златен глобус“. Основната й конкурентка беше Кейт Бланшет за „Тар“.
Брендън Фрейзър спечели „Оскар“ за най-добър актьор за ролята на 270-килограмов мъж, който се опитва отново да намери пътя към отчуждената си дъщеря във филма „Китът“.
Това е първа награда на американската Академия за кинематографично изкуство и наука от първа номинация за 54-годишния актьор. Ролята в „Китът“ бележи завръщането му на големия екран като водещ изпълнител след 9-годишно отсъствие от главни роли. Брендън Фрейзър надделя за отличието „Оскар“ за най-добър актьор над Колин Фарел за „Баншите от Инишерин“, Остин Бътлър за „Елвис“, Бил Наи за „Да живееш“ и Пол Мескал за „Под слънцето“.
В категорията за най-добър актьор в поддържаща роля „Оскар“ спечели актьорът от азиатски произход Ки Хи Куан (известен още и като Джонатан Ки Куан) за филма „Всичко навсякъде наведнъж“.
„Оскар“ за най-добра актриса в поддържаща роля спечели Джейми Лий Къртис за „Всичко навсякъде наведнъж“. Това е дългоочакваният ѝ първи приз на американската Академия за кинематографично изкуство и наука.
Останалите победители
В категорията за късометражен игрален филм „Оскар“ спечели „Ирландско сбогуване“, а призът за операторско майсторство получи филмът „На Западния фронт нищо ново“.
В категорията за грим и прически „Оскар“ получи „Китът“, а за костюми – „Черната пантера: Уаканда завинаги“.
Наградата за най-добър звук беше присъдена от Академията на „Топ Гън: Маверик”
„Оскарът” за най-добър чуждоезичен филм отиде при „На Западния фронт нищо ново“ (Германия).
За анимация сред номинираните се открояваха два номинирани филма – „Пинокио на Гийермо дел Торо“ и “Котаракът в чизми: Последно желание“. Победителят в тази категория е „Пинокио на Гийермо дел Торо . Филмът е поразително мрачен поглед към любимата детска книга за немирната жива кукла и нейния възрастен баща дърворезбар.
И тази година церемонията се води от Джими Кимъл, който е начело на шоуто за трети път.
Източник: БТА
Още новини за култура – четете тук