Тази вечер в Историческия музей в Дряново ще бъде открита гостуващата фотодокументална изложба „Герой на своето време“, организирана от Регионалния военноисторически музей (РВИМ) в Плевен. Изложбата е подготвена през 2023 г. в чест на 180-годишнината от рождението на ген. Михаил Дмитриевич Скобелев. Информацията бе предоставена от Иван Христов, директор на музея в Дряново.
Изложбата представя ключови моменти от живота на ген. Скобелев и начина, по който той е увековечен и в Русия, и в България. В експозицията ще бъдат включени и лични вещи, както и оригинални литографии от фонда на РВИМ-Плевен.
Ген. Скобелев е един от най-значимите руски генерали, участвал в Руско-турската война 1877-1878 г. и в Плевенската епопея 1877 г. Той е наследствен военен, трето поколение генерал. По време на войната демонстрира смелост при преминаването на Дунава, завладяването на Ловеч, при блокадата на Плевен, зимното минаване на Стара планина, сраженията при Шипка – Шейново и по време на превземането на Одрин, отбелязват организаторите на изложбата.
„Във всичките сражения той показва изключителен военен ум и личен героизъм, но имената му се свързват с трайна слава точно в битките при Плевен. Той е бил първият военен губернатор на града, а също така и най-младият генерал в руската армия по време на войната – едва на 34 години, известен под името Белия генерал. Участието му в Руско-турската война и освобождението на българите оставя неизтриваем спомен в живота му. След края на войната той остава временно в България, където се заема с организацията и военната подготовка на Българската земска войска. Връща се в Русия като победител и герой“, сподели Христов.
На 38 години ген. Скобелев вече е награден с три степени на Георгиевския кръст, златна сабя и две златни шпаги с надпис „За храброст“, освен това беше генерален командир и е известен в световен мащаб.
На 18 август 1899 г. в София е учреден Комитетът „Цар Освободител Александър II“, който има за цел да поддържа съществуващите паметници от Руско-турската война и да изгражда нови в знак на признателност към руския народ. На 3 септември 1907 г. в Плевен, на полето на бойните действия при Зелените гори, където по време на Третия щурм загиват 6500 войници от отряда на ген. Скобелев, тържествено е открит първият в страната мемориален парк-музей на негово име.
През 1957-1958 г. в Плевен са поставени два бюст-паметника на генерала – в парка на музея „Освобождението на Плевен – 1877 г.“ и в началото на Скобелев парк-музей.
В чест на 100-годишнината от Освобождението на града, през 1977 г. в западната част на Скобелев парк е създаден архитектурно-художествения комплекс Панорама „Плевенска епопея 1877 г.“.
С годините уважението към Скобелев от страна на плевенчани не е намалявало. В чест на 130 години от Плевенската епопея и 100 години от откритията на Военноисторическите музеи, на 11 септември 2007 г. е открит негов паметник – бронзова статуя, дарена от Руския обществен комитет, разположен в началото на булевард „Скобелев“, допълват от музея.
„В изложбата „Герой на своето време“ са експонирани част от личните вещи на ген. Скобелев. В нея влизат мастилници, преспапие, папка, стойка за перодръжка и моливи, перодръжка от слонова кост, възпоменателни жетони и плакет, както и банкнота от 200 рубли в чест на ген. Скобелев, по повод неговото участие в Руско-турската война и откритията на неговия паметник в Москва през 1912 г. Колекцията от лични вещи е сред най-ценните в РВИМ-Плевен и служи като скъпоценна реликва и незабравим спомен за Белия генерал, герой на Плевенската епопея и Руско-турската война. Сред експонатите се намира и златната сабя на Евгений Максимилянович, херцог Лейхтенбергски, който също е участвал в Руско-турската война, а е съпруг на най-малката сестра на ген. Скобелев – Зинаида“, добави Христов.
Сабята е дарена на Военноисторическите музеи от Руското военно министерство в периода 1904-1907 г. Изложбата е допълнена от литографии от художествените колекции на РВИМ-Плевен, които представят личността на ген. Скобелев и разкриват някои от уникалните му качества като военен лидер с необикновена енергия и обаяние. В Плевен и навсякъде в България хората помнят името на Михаил Дмитриевич Скобелев. Имената на улиците и булевардите носят неговото име, а споменът за него е предаван от поколение на поколение. Паметниците, изградени в негова чест, продължават да устояват на времето. За изключителната смелост, храброст и военен талант, който показва по време на Плевенската епопея, и за добротата на душата му, той остава завинаги „Героят на Плевен“, допълват от Исторически музей – Дряново.
Изложбата ще може да се разглежда в Историческия музей – Дряново до 31 март 2025 г.