Историците от Българската академия на науките отбелязват 152 години от гибелта на Апостола на свободата

Институтът за исторически изследвания при Българската академия на науките (БАН) пусна в уебсайта си дигитализираната изложба „Васил Левски. Места на памет. 1873-1933“. Тази изложба е посветена на 152-годишнината от смъртта на Васил Левски и осветлява как се изгражда почитта към него в първите 60 години след неговото трагично обесване, съобщава пресцентърът на БАН.

В изложбата са акцентирано на ключовите места на памет, чрез които се оформя образът на Апостола в колективната памет. Тук влизат произведения на Христо Ботев и Иван Вазов, първите биографии на Захарий Стоянов и Стоян Заимов, изграждането на паметниците в София и Карлово, както и присъствието на Левски в учебниците по история и първото честване на неговата смърт. Също така се споменава Народния комитет „Васил Левски“, който публикува архивите му и подпомага създаването на къщата-музей в родния му град Карлово.

Изложбата е реализирана в партньорство с Централната библиотека на БАН и може да бъде разгледана тук.

Утре в 17:30 ч. постерната изложба „Васил Левски. Места на памет. 1873-1933“ ще бъде открита в Градската библиотека „Паисий Хилендарски“ в Асеновград.

Друга инициатива е сборникът, включващ материали от научната конференция, проведена за 150 години от смъртта на Апостола на българската свобода. Той е публикуван от издателството на БАН „Проф. Марин Дринов“. Изданието „150 години безсмъртие: Васил Левски, революцията и бъдещия свят“ съдържа 17 статии и изследвания на утвърдени учени и млади изследователи от БАН, Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и други научни институции и музеи в столицата и страната.

Сборникът е насочен не само към специалисти, но също и към по-широка аудитория, отбелязват от БАН.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук