Ако някога сте се чудили кое е най-здравословното място на света, то сега ще разберете – Италия. Заобиколената от 5 морета държава, със своята средиземноморска кухня е мястото, на което бихте доживели 80 години и отгоре, показва Глобалният здравен индекс на „Блумбърг”, събрал данни от 163 държави по целия свят.
Изследването показва, че бебе, родено в Италия, би доживяло 80 години. На 4 500 км. на юг обаче – в Сиера Леоне, новороденото ще стигне едва 52 години.
Италия е една от най-развитите държави в света, макар че икономическата обстановка не е много обнадеждаваща – през последните години ръстът на икономиката е много слаб или почти нулев, близо 40% от младите хора са безработни, а страната е потънала в дългове.
Въпреки това италианците се радват на по-добро здраве от американците, канадците и британците, които страдат от по-високо кръвно налягане и холестерол и по-лошо психическо здраве.
Том Кениън, лекар и главен изпълнителен директор на организацията за глобална помощ „Проект надежда” твърди, че в Италия има „излишък от доктори”, дори един от най-популярните сериали се нарича „Доктор в семейството“.
Освен това, италианците наблягат на пресните плодове и зеленчуци и зехтина.
Държавите в изследването са подредени на база данни за очакваната продължителност на живота, основните причини за смъртността и рисковете за здравето, вариращи от високо кръвно налягане и тютюнопушене, до недохранване и достъп до чиста питейна вода.
В челната петорка зад Италия се подреждат Исландия, Швейцария, Сингапур и Австралия.
Населението на развитите страни също има свои специфични рискове — като например затлъстяването. САЩ са на 34-о място със 73,05 от 100 точки, а основната причина за това е високият процент хора с наднормено тегло и те са най-много в най-бедните щати.
Израел е най-високо класираната страна в Близкия изток, а Словения води сред държавите в Източна Европа. Македония и Албания са съответно на 44-то и 50-то място, а България я няма сред първите 50.