Иван Николов

Македонският въпрос поначало е геополитически проблем, който възниква още преди 150 години, и в който трябва да се вземат предвид интересите на големите държави. Това каза в интервю за ДЕБАТИ.БГ главният редактор на списание „България-Македония” Иван Николов.

„Това, което се случва в Македония, е отзвук от сблъсъка на Запада и Русия в Македония, но чрез Сърбия. Всичко, което се става там, е чрез Сърбия. Самият македонизъм е продукт на сръбската външнополитическа школа“, допълва той.

Според него това, което се случва сега в македонския парламент е фарс.

„След отделянето на Македония от Югославия основните проблеми и противоречия там се решават от т.нар. дълбока държава. Това са нереформираните бивши югославски тайни служби, които никога не са излизали от Македония и имат пипала в абсолютно всички институции. Те финансират и голяма част от медиите там.“

Мозъчният тръст на тази дълбока държава е разработила два варианта за изход от ситуацията с промените в Конституцията, обяснява Николов.

„От една страна подкрепят официалната политика на правителството на Димитър Ковачевски, като ясно си дават сметка, че се извършат конституционните промени. Сметките им според този сценарий са, ако Македония започне преговори за присъединяване към ЕС, този македонизъм да навлезе и в Европа.

Другият вариант е открито сръбски вариант. Председателят на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски изпълнява всичко, което му се нареди от Сърбия. Неговите аргументи са, че ако българите се впишат в македонската конституция ще започне ерозия и възродителни процеси на македонската нация. Това ги издава, че те се страхуват и имат някакви комплекси“.

Специалистът припомня, че изворовите документи след 1944г. в Македония са подправени и според тях македонската идентичност е уникална, а македонският култура и език са вековни. Той е категоричен, че не може да се съгласим този наратив да се прехвърля на хората, които са живели от векове в Македония и са се определяли като българи.

„Изходът от гласуването за промените в конституцията, според мен е предопределен. Има някаква минимална възможност да направят нещо с албанците и да съберат мнозинство, но засега стратегията на Мицкоски е нови парламентарни избори, за да може да вземат властта. Там, като във всяка друга държава, има битка за власт“, смята той.

Искат ли македонците българите да бъдат вписани в конституцията? Може ли това да настрои още повече македонското общество срещу българите в Македония и какво се случва с промените на конституцията в македонския парламент – четете утре в цялото интервю с Иван Николов за ДЕБАТИ.БГ.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук