Иван Николов е журналист, публицист и издател. Той е главен редактор на списание „България-Македония” и директор на издателство „Свети Климент Охридски“. Иван Николов е един от най-големите познавачи на балканските въпроси, автор на многобройни статии и книги по темата.
Какво се случва с промените на конституцията в македонския парламент. Очаква ли се те да минат и да бъде преодоляна съпротивата на ВМРО-ДПМНЕ?
Трябва да поставим въпроса на малко по-широка основа. Македонският въпрос поначало е геополитически проблем, който възниква още преди 150 години, и в който трябва да се вземат предвид интересите на големите държави. Това, което се случва в Македония, е отзвук от сблъсъка на Запада и Русия в Македония, но чрез Сърбия. Всичко, което се става там, е чрез Сърбия. Самият македонизъм е продукт на сръбската външнополитическа школа.
Това, което се случва сега в македонския парламент, е един фарс, защото след отделянето на Македония от Югославия основните проблеми и противоречия там се решават от т.нар. дълбока държава. Това са нереформираните бивши югославски тайни служби, които никога не са излизали от Македония и имат пипала в абсолютно всички институции. Те финансират и голяма част от медиите там.
Мозъчният тръст на тази дълбока държава е разработил два варианта за изход от тази ситуация. От една страна подкрепят официалната политика на правителството на Димитър Ковачевски, като ясно си дават сметка, че се извършат конституционните промени. Сметките им според този сценарий са, ако Македония започне преговори за присъединяване към ЕС, този македонизъм да навлезе и в Европа.
Другият вариант е открито сръбски вариант. Председателят на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски изпълнява всичко, което му се нареди от Сърбия. Неговите аргументи са, че ако българите се впишат в македонската конституция ще започне ерозия и възродителен процес на македонската нация. Това ги издава, че те се страхуват и имат някакви комплекси.
Ако вникнем в какъвто и да е изворов документ след 1944г., той е подправен. Правят се клетви, че македонската идентичност е уникална, а македонските култура и език са вековни. Не може да се съгласим те да прехвърлят този интегритет на хората, които са живели от векове в Македония и са се определяли като българи.
Изходът от гласуването, според мен е предопределен. Има някаква минимална възможност да направят нещо с албанците и да съберат мнозинство, но засега стратегията на Мицкоски е да има нови парламентарни избори, за да може да вземат властта. Там, като във всяка друга държава, има битка за власт.
Освен Мицкоски, който е отявлен противник на вписването на българите в македонската конституция, има ли други водещи политически и обществени фигури които да са против?
Те всички са против, включително и тези, които организират дебатите в парламента. В изказванията на премиера Ковачевски, той навсякъде твърди, че когато се впишат българите ще се запазят македонската идентичност, езика и историята на Македония. Те са така възпитани. Едно дете още в училище учи, че Методий е бил изпратен от визнатийския император в Струмица, за да защитава македонците от българските нападения. Има още множество такива примери. Всичко е фалшификат.
Възраженията и резервите, които имаме към Македония е да признае, че сме един и същ народ, въпреки че след 1944г. много от хората възприемат себе си по различен начин. Не само това, но тази нация беше изградена на антибългарска основа. Всичко българско се хулеше, зачеркваше и сатанизираше. Тези хора така са възпитани и тук навлизаме от политиката в психологията. Това е дълбоко интимен психологически процес, който не може лесно да се пренебрегне.
Какво говорят хората на улицата? Искат ли македонците българите да бъдат вписани в конституцията или това не ги интересува?
Дълбоката държава държи в ръцете си медиите. До известна степен медиите определят и масовото мислене. Не можем да мислим за някаква индивидуална строга преценка, особено в Македония, където всичко е както беше в България преди 10 ноември – няколко вестника контролирани от властите пишат каквото трябва, а властите са контролирани от дълбоката държава. Това е основният проблем на Македония в момента.
Според Вас, има ли опасност, ако вписването мине, това да настрои още повече македонското общество срещу българите в Македония, на фона на яростната пропагандна кампания срещу България?
Обикновените хора живеят под страха на юго-комунистическия диктат, още от времето на Тито, защото почти всеки има спомен за репресирани, убити, отвлечени членове на семейството. Те казват, че нямало да впишат българите в конституцията, защото били 0.19%, но голяма част от българите се страхуват да кажат какви са, защото ще загубят работа, ще бъдат заплашвани от побоища. Има една фанатизирана част от самото общество която тероризира всеки, който каже, че е българин. Затова свалям шапка на всички тези, които направиха и българска партия там, има и над 20 български организации. Това е един труден и мъчителен процес. Ако някой смята, че от днес за утре ще бъде решен той се заблуждава дълбоко.
Още актуални интервюта – четете тук