Ивайло Дичев
Проф. Ивайло Дичев

Има резон в идеята студентите да теглят заем, за да плащат образованието си в университетите. Това каза в СПЕЦИАЛНО ИНТЕРВЮ за ДЕБАТИ.БГ културният антрополог Ивайло Дичев.

„Но все пак трябва да се вземе практиката от всички страни. Последната реформа в Англия беше много жестока. Тя вдигна таксите, които вече са непосилни за много хора. Има доста съпротива срещу това. Джереми Корбин, например, иска да премахне изобщо тази система. Така че това е малко политически въпрос – искаме ли университетите да са частни предприятия, които печелят от такси или предполагаме, че те са някакъв тип обществена услуга, която трябва да е достъпна за всички”, коментира Дичев.

От друга страна той изтъкна, че ако студентите не плащат пълния размер на таксите за обучение във висше учебно заведение, трябва да ги плащат данъкоплатците.

„В такъв случай трябва да се вдигнат данъците. Готови ли са българите да плащат за общото благо? Както ми се струва в момента, мисля, че не са много готови. Никой не иска да прави нищо за общото”, каза Дичев.

И добави:

„Моето лично предпочитание е не толкова паричното финансиране на образованието, колкото неща от типа на общежития, безплатни карти за градския транспорт, пътуване, храна и т.н. Това е по-стара система, но ако трябва да се подпомогне студента под някаква форма, много е важното той да бъде освободен от нуждата да работи. Скандално е това, че студентът цял ден работи, а после ходи на лекции. Аз му давам задача, на него му се спи вече… Трябва да намерим някакъв начин да върнем смисъла на студентския живот, който е „седиш, учиш, общуваш”. Това финансиризиране на студентския живот ми се вижда малко опасно”.

Цялото интервю с Ивайло Дичев може да прочетете по-късно в рубрика ИНТЕРВЮ на ДЕБАТИ.БГ

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук