В България, която е прекалено малка страна и мрежовите зависимости в политиката са прекалено силни, не е възможно да бъде намерена фигура на равноотдалечен премиер. В момента, в който тя бъде предложена от дадена партия, ще ѝ бъде лепнат етикетът за партийна близост.
Това коментира в интервю за ДЕБАТИ политологът Иво Инджов.
Според него дори ПП-ДБ да са подбрали няколко кандидатури, формулата за равноотдалечен премиер надали може да бъде решена. Той е на мнение, че сравнението с правителството на Италия, оглавено от финансиста Марио Драги, не е подходящ.
„Малцина знаят, че преди няколко години Драги беше подкрепен от нещо като коалиционен формат от основните политически сили в парламента, с изключение на крайнодясната партия „Италиански братя“ на Мелони, допълни Иво Инджов и постави въпроса готови ли са партиите в българския парламент за нещо като много широка коалиция, ако все пак бъде намерен „равноотдалечен премиер“.
Според него няма логика ГЕРБ-СДС да подкрепят ПП-ДБ за втори мандат, както това стана през 2023 г. Причината, според него, е че тогава е имало много по-влиятелни геополитически и вътрешнополитически фактори, като войната в Украйна и служебните правителства на президента Румен Радев, които са стимулирали създаването на „сглобката“.
И най-важното – ПП-ДБ взеха само с 50 000 гласа по-малко от ГЕРБ. На изборите на 27 октомври т.г. ПП-ДБ изостанаха на цели 300 000 гласа след партията победител. Те нямат онази електорална тежест, съизмерима с позиционирането им след изборите на 2 април 2023 г.. Тогава вторият мандат беше един вид разновидност на първия, обясни политологът.
Цялото интервю с политолога Иво Инджов четете утре.