Изложбата „На тяхно място“ на Владимир Карамазов се открива днес, 15 април, в Националната галерия „Двореца“ на площад „Княз Александър Първи“, съобщиха организаторите.
Те посочват, че „изложбата представлява социално значимо изследване на Владимир Карамазов относно свободата като основно човешко право, което движе света“. Централната идея е свързана с индивидуалното разбиране за свобода и жизнените обстоятелства, които ни кани да преосмислим разбирането за понятието.
В експозицията могат да бъдат видяни 81 фотографии, видео и аудио инсталации, както и оригинални предмети и обекти от затворническите килии, които показват осъдени на лишаване от свобода, излежаващи една от най-тежките присъди в България – доживотен затвор без право на помилване.
Разказват се лични истории на тези хора и се демонстрират аспекти от ежедневието им с цел да въведат зрителите в уникалната атмосфера на съществуването им. Авторът излага концепцията за свобода, като разглежда много други аспекти на човешкия живот, а не я ограничава единствено до физическото съществуване и заобикалящия свят.
Владимир Карамазов казва: „Според тази логика реших да проуча „лицето на злото“ от обратна перспектива – аз, свободният човек, който живее в затвор на собствената си свобода. Направих творчески усилия да изследвам местата, където свободата е напълно отсъстваща – затворите. Получих разрешение за годишна работа на малкия остров Персин в Дунав, близо до Белене. Срещнах се и разговарях лице в лице с осъдени на доживотен затвор. В този проект предавам моите наблюдения и чрез снимките на осъдените изразявам позицията си като творец, който отхвърля предразсъдъците. Опитах се да ги разбера, без да бъда наивен идеалист. Съзнавам, че съществува истинско зло, но вярвам и в покаянието и прошката. Именно те ни правят човечни.“
Проектът има за цел да привлече особено младежта. Предвидена е допълнителна програма, която включва образователни инициативи и работилници, в които ще участват както авторът Владимир Карамазов, така и специалисти от различни сфери – социолози, педагози, журналисти, експерти от Министерството на правосъдието и изкуствоведи от Националната галерия. Основната тема на тези мероприятия ще бъде превенцията на насилието в учебни заведения и обществена среда.
Изложбата получава финансиране от фондация „Лъчезар Цоцорков“ и се реализира с подкрепата на Принт център „ФотоСинтезис“ и „Корал спектър“ ООД.
Медиен партньор е Българската телеграфна агенция, информират организаторите.