В Съвета на Европа в Страсбург беше открита изложба, която отбелязва 155 години от основаването на Българската академия на науките (БАН). Организаторите на събитието са Постоянното представителство на Република България към Съвета на Европа, БАН и Европейската асоциация „Кирил и Методий“, съобщи днес пресцентърът на БАН.
Посланик Мария Спасова, постоянен представител на България към Съвета на Европа, определи изложбата като историческо пътешествие, което разкрива приноса на БАН в различни научни сфери. Тя акцентира на устойчивостта на Академията, основана преди Освобождението на страната, както и на нейната трансформация през многобройните исторически предизвикателства и непоклатимата й отдаденост на знанието и научния напредък, отговорника за опазването на националната идентичност.
Чл.-кор. Евдокия Пашева – заместник-председател на БАН, запозна аудиторията с историята на най-старата българска научна институция, наследила Българското книжовно дружество, основано през 1869 година в Браила. Тя подчерта постиженията на научните институти на БАН в сферата на информационните технологии, ядрената енергетика, роботиката, космическите изследвания, екологията, разработката на наноматериали и биомедицината, както и в изследването на културно-историческото наследство, заедно с редица други важни научни и приложни успехи, получили международно признание.
В своето изказване Вилано Кириази, ръководител на отдела за образователна политика на Съвета на Европа, подчерта, че БАН, като най-голямата научна институция в България с утвърден международен авторитет, не само продължава традициите на миналото, но и активно подкрепя страната ни в процеса на европейска интеграция, реализирайки успешни научни проекти и иновации.