Миналата година за пчеларите в Пернишко беше трудна. Това заяви Сия Манолова, председател на Общинската пчеларска организация в Перник, в интервю за БТА. Тя посочи, че през изминалия период е настъпило значително намаление на пчелните семейства, поради заболявания и нападения. Насекомите също са имали намалена способност за защита.
„Преди две или три години, в региона имахме около 4000 пчелни семейства, а в момента числото им е под хиляда“, добави тя.
Също така се наблюдава постоянен спад на броя на пчеларите в района, които в момента са по-малко от сто. Преди пандемията от COVID-19 пчеларските дружества в община Перник бяха 13, а сега те са намалели до под пет, от които само две функционират активно.
Манолова подчерта, че за любителите и непрофесионалистите пчелари става все по-трудно да работят и да оцеляват. Трудностите се дължат на липсата на държавна подкрепа, субсидии и помощ в сектора, както и на високите цени на препаратите за защита на пчелите от заболявания. Освен това младите хора не проявяват желание да наследят този бизнес, тъй като той не осигурява бърза печалба.
„Всичко, което правим, е резултат от нашия труд. Нямаме помощ, а управляващите не признават, че малкото и любителското пчеларство в Перник е от съществено значение за устойчивата популация. Без пчели и опрашителна дейност, няма да има нито зърнени култури, нито картофи, нито плодове“, каза Манолова.
Пчеларите от Пернишко планират да организират съвместна среща скоро, за да се обединят и да потърсят решение на проблемите, пред които са изправени, за да осигурят оцеляването на сектора.
Председателят на местната организация добави, че предходната пчеларска година била доста по-добра в сравнение с предходната. Пчелари с между 50 и 60 семейства са успели да добият между 800 и 1000 килограма мед. Миналата година обаче две трети от продукцията беше намалена, което възпрепятства пчеларите вчитането на нови инвестиции.
Сия Манолова не пожела да прогнозира каква ще бъде следващата медена жътва. Тя изрази надежда, че дългият период на засушаване и липсата на сняг няма да окажат негативно влияние върху производството.