Изпълнителният директор на "МТГ Делфин" и председателят на Съвета на директорите на "Шел България" са "Мистър и Мисис Икономика" 2024

Светлин Стоянов, изпълнителен директор на „МТГ Делфин“ АД, беше отличен с наградата „Мистър Икономика“ за 2024 година. „Мисис Икономика“ за същата година взе Камелия Славейкова, която е председател на Съвета на директорите на „Шел България“.

Отличието „Мистър Икономика“ връчи вицепрезидентът Илияна Йотова, докато наградата „Мисис Икономика“ бе предоставена от служебния министър на енергетиката Владимир Малинов. Той подчерта, че енергетиката е основата на българската икономика, а успешното управление е двигателят. Според него, когато това управление е вдъхновено от женския характер, то носи гаранция за успех и развитие.

Светлин Стоянов сподели, че приема наградата от името на целия екип на компанията, който, както каза, продължава да пише историята на корабостроенето в България.

Камелия Славейкова също отбеляза, че наградата е за целия екип на „Шел България“. Тя изрази мнението си, че в условия на политическа нестабилност и динамика, бизнесът остава единственото стабилно нещо, демонстриращо устойчивост и високо доверие. Бизнесът в България играе важна роля в икономическото развитие на страната и предлага възможности за растеж, добави тя.

Тържественото събитие за обявяване на победителите в конкурса, организиран от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) и списание „Икономика“, се проведе в „София Тех Парк“.

Наградите „Мистър и Мисис Икономика“ отличават български предприемачи, мениджъри, икономисти и финансисти, които са допринесли значително за успехите и развитието на българската икономика. Символ на конкурса е статуетката „Рибарят и златната рибка“, създадена от българския скулптор Ставри Калинов.

В категорията „Инвестиции и растеж“ награди получиха Димитър Бакалов, финансов директор на „ВП Брандс Интернешънъл“, и Петя Димитрова, главен изпълнителен директор на „Пощенска банка“. Тези отличия връчи Николай Вълканов, заместник-председател на Управителния съвет на КРИБ и председател на Съвета на директорите на „Минстрой холдинг“.

Петя Димитрова подчерта, че иновациите и растежът са приоритет за банката и целия банков сектор. Тя се надява, че банковата индустрия няма да бъде наказвана за растежа си, а вместо това ще получи подкрепа, визирайки възможния данък върху свръхпечалбата на банките.

Димитър Бакалов също акцентира на значението на инвестициите и растежа за успешния бизнес, отбелязвайки, че именно те са основата за проспериращо общество.

В категорията „Дигитализация и Иновации“ наградата бе връчена на доц. д-р Светослав Ценов, изпълнителен директор на „Астелас Фарма“ за България, Унгария, Румъния и Гърция, от служебния министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова.

В категорията „Модерна индустрия“ наградата получи Петър Стоилов, изпълнителен директор на „Нестле България“. Тази награда той посочи, че е за 1000 служители и работници в компанията. Стоилов я получи от Зарина Генчева, член на Управителния съвет на КРИБ и носител на наградата „Мисис Икономика“ 2023.

По традиция, КРИБ и списание „Икономика“ раздадоха специални награди. Стоян Ставрев, член на Управителния съвет на КРИБ, връчи отличието на главния изпълнителен директор на ING Bank Марина Кобакова. Боян Томов, създател на ESGnews.bg, награди Боряна Манолова, главен изпълнителен директор на „Сименс – България“.

Служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова, при откриването на събитието, заяви, че в днешния динамичен свят служебното правителство се старае да осигури спокойна и предсказуема среда за бизнеса. Според нея, в постоянен диалог сме с работодателските организации, синдикатите и професионалните асоциации, за да стимулираме икономическия растеж и развитие.

Тя подчерта, че страната ни ще се сблъска с нови предизвикателства, като изтъкна, че едно от най-съществените е въвеждането на еврото в България.

Министърът изрази уверение, че бизнесът е готов за тази стъпка и че тя ще предостави нови възможности за страната, ще ускори икономическото развитие, ще подобри конкурентоспособността и ще усили влиянието на България в еврозоната. Людмила Петкова добави, че правителството има съмишленици в бизнеса, които ще помогнат при адаптацията на страната към еврозоната, обръщайки се към присъстващите на събитието.

Председателят на КРИБ Кирил Домусчиев подчерта, че в Конфедерацията членуват над 12 000 фирми и отбеляза, че икономиката на България е на възход. Дори Европейската комисия прогнозира, че през следващата година страната ще бъде сред водещите в Европа по икономически растеж. Според него, това е свързано с инвестиции, иновации и отлично управление и хората в бизнеса, които трябва да бъдат поздравени и наградени.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук