Изправени пред непрестанно растяща инфлация, руснаците отчаяно се надяват войната в Украйна да приключи

Дедовск е малък населено място, разположено на 40 километра северозапад от Москва. Жителите му страдат от нарастващите разходи, причинени от руската инвазия в Украйна, според информация на Франс прес.

Шестдесетгодишната Зинаида Кудрявцева вече не може да си позволи скъпоструващите лекарства, месото или новите дрехи. Тя също така намира за трудно да плаща наема си. „Всичко е много скъпо“, споделя Кудрявцева.

С увеличението на военните поръчки, се предвижда инфлацията в страната да надмине 9% до края на годината, след като през 2023 г. се е покачила до близо 7,5%, и през 2022 г. достигна 12%. Икономиката е засегната от последователните щети от пандемията от COVID-19, избухването на войната в Украйна и санкциите, наложени от Запада.

„Не купувам вече, защото цените са ужасно високи. Все още мога да се осигуря с пилешко месо, мляко и хляб, но рядко купувам извара, тъй като и тя поскъпна“, казва Кудрявцева, принудена да живее с пенсия от 16 000 рубли (малко над 140 евро). „За щастие, дъщерите ми ми дават ненужните им дрехи. Вижте тези обувки, те са младежки“, добавя тя смутено.

От друга страна, цените на кредитите, които преди бяха двигател на икономическия напредък и защита при икономически шокове, сега са непосилни.

С цел да овладее инфлацията, Руската централна банка повиши основната си лихва до 21% в края на октомври – най-високото ниво от 2003 г. насам, а управителят Елвира Набиулина обяви, че обмисля ново увеличаване на заседанието на 20 декември.

На прага на Нова година, Зинаида казва, че не може да мисли за бъдещето. „Живея ден за ден“, споделя тя, притеснена и за конфликта в Украйна. „Тук летят и дронове“, отбелязва тя, намеквайки за украинските устройства, които често приближават до Москва, в отговор на непрестанните руски бомбардировки от почти три години.

„Няма гаранция, че няма да се сблъскаме с глад“, заявява тя, като най-голямото ѝ желание е „да няма повече война!“

Това послание, което е на риск от преследване, може да бъде видяно изрисувано на стени в града – „Не на войната!“, докато правителството представя конфликта в Украйна като битка за оцеляването на Русия срещу Запада.

„Цените ежедневно растат. Ябълките струват 150 рубли (1,33 евро) и повече. Кафето е 400 рубли (3,55 евро), не мога да си позволя да го купя на такава цена, чакам намаление“, коментира Виктор Марков, 75-годишен пенсионер, докато показва малките си покупки от супермаркета – хляб, картофи, пиле.

Той също така идентифицира войната в Украйна като основен фактор за повишението на цените, тъй като държавните разходи значително се увеличиха заради увеличеното производство на оръжия и заплатите на военните.

Бюджетът за отбрана трябва да достигне почти 13,5 трилиона рубли до 2025 г. (приблизително 120 милиарда евро по текущия курс), което представлява над 6% от руския БВП и около 40% от националния бюджет. Военните разходи през 2024 г. нараснаха с почти 70% в сравнение с предходната година.

„На какво можем да се надяваме? Войната продължава, а за нея са нужни ресурси“, отбелязва Виктор с горчиво разочарование.

С пенсия от 22 000 рубли (малко под 200 евро), той и съпругата му Нина, на 73 г., няма да могат да си позволят да купят за новогодишното си празненство традиционния „червен хайвер“ от сьомга. Цената му за година се е удвоила, достигайки 13 000 рубли (116 евро) за килограм.

Виктория, на 30 години, преводач и преподавател по чужди езици, живее в дървена къща. Тя е майка на две годишно момиченце и се оплаква от развихрилите се разходи за памперси и храна за деца.

„Разбира се, искам мирът да се върне, защото всичко, което става в страната, увеличава тревогата на хората“, заключава тя.

 

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук