Израелският парламент прие закон за съдебната власт, опозицията обяви, че ще го оспори пред Конституционния съд

Днес израелският Кнесет прие закона, предизвикващ много спорове, който увеличава политическото влияние върху съдебната система, но опозицията веднага го оспори пред Конституционния съд, съобщава Франс прес.

Изменението, което променя състава на Комисията по назначенията в правосъдието, беше одобрено с 67 гласа „за“ и един „против“, след като опозицията реши да бойкотира процеса на гласуване. Кнесетът разполага с 120 депутати.

Приемането на този закон демонстрира решението на правителството, ръководено от Бенямин Нетаняху, да продължи с реформата в съдебната система, която през 2023 година предизвика едни от най-масовите протести в историята на Израел, преди да бъде спряна от властите малко след началото на войната, предизвикана от кървавото нападение на палестинското ислямистко движение „Хамас“ на 7 октомври същата година.

Тази ситуация настъпва в момент, когато правителството е в конфликт със съдебната власт, след като уведоми за уволнението на ръководителя на израелската служба за вътрешна сигурност „Шин Бет“ Ронен Бар и започна процедура по импийчмънт срещу главния прокурор Гали Бахарав-Миара.

Опозицията и хилядите протестиращи, които постоянно протестират по улиците на Тел Авив и Йерусалим, изразяват несъгласие с тези правителствени решения и предложената реформа на съдебната система, която те разглеждат като авторитарен ход от страна на премиера Нетаняху, напомня АФП.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук