Източногерманците работят по-често по Коледа от западногерманците, сочи проучване

Според проучване на профсъюзната фондация „Ханс Бьоклер“ (Hans-Böckler-Stiftung), почти 10% от работещите в Германия ще са на работа през Коледа тази година, според информация на ДПА. Отчетено е, че на Бъдни вечер около 24% от заетите лица ще продължат да работят до закриването на магазините в 14:00 местно време. След този час процентът на работещите пада до 9%, което е типично и за двата дни на коледните празници, както и за Нова година.

Най-нисък е процентът на работещите – 8% – на първия коледен ден и на Нова година. Както и в миналото, в ранните сутрешни часове на Нова година около 25% от заетите ще бъдат на работа, но след 14:00 часа делът им намалява до около 10%.

В секторите, свързани с услуги, като хотелиерството и ресторантьорството, делът на работещите по време на празниците е най-висок, като там повече от 25% продължават работа. В здравеопазването и социалните услуги, както и в транспорта и логистиката, на работа ще бъде приблизително всеки пети служител.

Разлики според доходите

Проучването показва и очевидни разлики в зависимост от нивото на заплащане. В секторите с по-ниски доходи, вероятността за работа по празниците е по-голяма. Например, сред заетите с най-ниски доходи 14% ще работят на Бъдни вечер след 14:00 часа, докато при най-високите доходи делът е само 7%.

Данните показват още, че много от хората работят по време на празниците – над 80% от участниците в анкетата са съобщили, че са работили на същия ден поне веднъж през последните три години.

Регионални различия

Съществуват значителни разлики между източната и западната част на Германия. В източните провинции по-често се съобщава за работа през празниците, което важи за всичките пет дни, обхванати от проучването – от Бъдни вечер до Нова година.

Най-високият дял на работещите в ранните часове на Бъдни вечер е регистриран в Саксония-Анхалт – 31%, докато най-нисък е в Бавария – 17%, където традиционно се наблюдава по-силна католическа и празнична култура.

За анализа Институтът за икономически и социални науки (WSI) към фондация „Бьоклер“ е анкетирал близо 5900 служители и самонаети лица. В проучването не е разграничавано дали работещите са използвали отпуск за Бъдни вечер и Нова година или ползват споразумения на ниво колективен трудов договор или企業.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук