Любомир Тулев

Пейджъри, използвани от стотици членове на „Хизбула“, се взривиха във вторник почти едновременно в Ливан и Сирия. Това причини смъртта на най-малко девет души, а ранените са хиляди.

Как е станала атаката и защо от „Хизбула“ използват тази остаряла техника?

Пейджър устройствата като цяло са остаряла технология. Тя се появява за първи път през 1950-те години, придобива популярност през 70-те, 80-те, та дори и до края на 90-те години на миналия век, обясни в интервю за ДЕБАТИ.БГ експертът по киберсигурност Любомир Тулев.

По думите у телефоните изместват тези устройства по-късно, когато става ясно, че имат повече възомжности от тях.

Последната компания, който произвежда тези устройства масово, е с производствена база в Япония. Може да се предположи, че взривените пейджъри са произведени от тази компания, коментира експертът.

Той обясни, че основната разлика между пейджърите и мобилните телефони е във възможността за проследяването на устройствата.

„При мобилните телефони, особено с напредването на технологиите, на практика всяко едно устройство може да бъде проследено като геолокация. Поради което и израелската армия използва тази технология, за да проследява членовете на вражески организации, и с насочени взривове, дронове и др. да таргетира тези лица“, каза Тулев.

По думите му точно това е причината „Хизбула“ да помислят за съобщителна и комуникационна технология, която да не дава възможност за проследяване на устройствата.

„Пейджърите са основно два вида – такива, които получават само съобщение, и такива, които получават, но и връщат съобщение. Технологията, на която те работят не се основава на GSM-технология, т.е., не работят със СИМ-карта, която да се свързва по някакъв начин с провайдър на съответната услуга. Те работят на радиочестотни вълни, съща както радиото в автомобила ни. Пейджърите получават съобщения именно през радиосигнал“, обясни експертът.

Според него най-достоверна е хипотезата, според която атаката с пейджърите е станала чрез поставено в тях допълнително взривно устройство.

„Има спекулации, че Израел най-вероятно са прехванали комуникация отпреди поне половин година, че „Хизбула“ планира да закупи такива устройства. Ето защо, най-вероятно в тази хипотеза става въпрос за т.нар. Supply chain attack – атака при веригата на доставките“, обясни той.

Това означава според него, че Израел са изкупили предварително тези устройства, модифицирали са ги, като са поставили взривните устройства, след което отново са ги върнали на пазара, където са купени от „Хизбула“.

Цялото интервю с Любомир Тулев чететете утре.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук