Премиерът Бойко Борисов представи приоритетите на българското председателство на Съвета на Европейския съюз пред Европейския парламент в Страсбург. Той акцентира върху пътищата за подобряване на свързаността на Западните Балкани и европейската перспектива пред страните и хората от региона, проблемите пред сигурността и стабилността на Съюза, както и повишаването и предизвикателствата пред икономиката. Борисов обърна внимание върху миграционната криза и охраната на границите. Подчерта, че само в рамките на година страната ни е свела миграционния натиск до нула и че до голяма степен това се дължи на стриктното спазвате от страна на Турция на споразумението за мигрантите с Евросъюза. Затова Борисов призова споразумението да бъде продължено.
Почти всички групи в Европейския парламент подкрепиха приоритетите на страната ни през следващите шест месеца и пожелаха успех на българското председателство. Председателят на групата на ЕНП Манфред Вебер заяви, че защитата на външните граници е един от най-важните въпроси, а България има опит в това.
Зам.-председателят на групата на ПЕС Елена Валенсиано подчерта, че България има чудесна програма за своето председателство. Хавиер Нард, член на групата на АЛДЕ заяви подкрепата към България за влизането й в Шенген.
Председателят на Европейската комисия Жан – Клод Юнкер пък обяви пред евродепутатите, че се радва, че българското председателство е много добре подготвено, защото следващите шест месеца ще са решаващи за Европейския съюз. Председателят на еврокомисията открои доброто икономическо развитие на България и за пореден път повтори, че мястото на София е в еврозоната.
Юнкер допълни, че България е пример за успех и вдъхновение за държавите от Западните Балкани и каза, че страната ни е предопределена да създава мостове между Общността и други държави. В заключение добави, че страните от региона заслужават реална европейска перспектива, като подчерта, че преди да станат членове на Съюза, трябва да разрешат проблемите помежду си.
„България неведнъж е доказала, че може да допринесе за постигането на общоевропейски компромиси и за изграждането на мостове, както спрямо държавите-членки на ЕС, така и спрямо страните от Западните Балкани. Миналата година българската икономика отбеляза ръст от 3,%. Добре се развива и заетостта. Също така България отлично се справи с бюджетния си дълг, за разлика от немалко държави от еврозоната. Всичко това са отлични предпоставки за присъединяването на България към механизма ERM2, но трябва да се направи още немного по отношение на борбата с корупцията. Знам, че българското правителство много активно работи в тази област”, каза председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер.
По-рано през деня Борисов разговаря с председателя на Европейския парламент Антонио Таяни, непосредствено преди да представи в пленарната зала в Страсбург приоритетите на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз.
Двамата изразиха мнение, че успехът на Европейския съюз зависи от съвместната работа на институциите в полза на гражданите и че сътрудничеството между Българското председателство и Парламента ще бъде мотивирано от тази цел. Подчертано беше, че приоритетите на Българското председателство в голяма степен отговарят на работната програма на евродепутатите.
„Ние отчитаме значимата роля на Европейския парламент за успешното протичане на Председателството, защото той представлява интересите на всички европейски граждани и е гарант за легитимността на провежданите политики”, посочи министър- Борисов.
Антонио Таяни приветства включването на темата за младежта и за развитието на Западните Балкани като акценти в програмата на Председателството. Той изтъкна, че при посещенията си в България ясно е видял волята на страната ни да постигне напредък по тях, както и съществуването на експертни знания, добри дипломатически и междуличностни контакти, които ще стимулират процесите на интеграция в региона.