Коледа
Снимка: pixabay.com

Традиционно Коледа е тази част от годината, когато всички се отдават на доброто празнично настроение, което обаче тази година може да бъде помрачено.

Причината е, че цените на празничните лакомства в цяла Европа растат главоломно.

Независимо дали става въпрос за храна и напитки или подаръци като книги, по-високите цени правят живота на европейските домакинства по-труден, пише в свой обзорен материал The Guardian.

В статията се прави обзор на това как инфлацията се е отразила на различните държави на Стария континент и какъв ще бъде ефектът върху традиционната коледна трапеза.

В различни части на Европа на масата има различни традиционни ястия.

Докато в Обединеното кралство, Ирландия, Франция и Германия най-предпочитани са домашните птици като пуйка, гъска или патица, в Източна Европа рибата и свинското месо са сред предпочитаните храни.

Всички тези протеини обаче бяха повлияни от инфлацията през изминалата година,

тъй като цената на зърното, което присъства в повечето храни за животни, поскъпна заради войната в Украйна. Поскъпнаха и горивото за транспорт, цената на електроенергията и по-високите разходи за труд.

Борбата с птичия грип увеличиха допълнително разходите за производителите на домашни птици в цяла Европа, докато производството на сьомга, отглеждана в стопанства, е засегнато от вредители и болести, а доставките на риба са затруднени от по-голямото търсене, но и заради климатичния ефект, който оказва влияние на популацията.

Цената на домашните птици в Обединеното кралство е нараснала с 5% спрямо миналата година и с 30% в сравнение с 2020 г., което ще допринесе за по-скъпата вечеря за много семейства тази година.

Подобна е историята в Ирландия и Франция. Въпреки че там инфлацията е по-ниска от тази в Обединеното кралство, тя остава значителна, като домашните птици струваха около една четвърт повече от преди три години.

В Германия цената е намаляла леко спрямо миналата година, но е с 43% по-скъпа, отколкото беше в навечерието на празничния сезон през 2020 г.

В Норвегия, където най-популярната коледна вечеря са свинските ребра или шкембето (въпреки че овнешкото или агнешкото също са фаворити), семействата ще плащат с 10% повече за удоволствието тази година и с 34% повече, отколкото през 2020 г.

Съседите на норвежците в Дания не са имали същия ценови скок, като цената на свинското месо се е повишила само с 12% от 2020 г.

В части от Източна Европа шаранът е изключително популярно коледно ястие, като дори на места рибата се купува жива и се пази във ваната, непосредствено преди да бъде сготвена.

Тази година тази традиция ще струва значително повече, отколкото преди: цената на

рибата в Унгария и Полша се повиши с повече от 60% в сравнение със същия период на 2020 г.,

тъй като цените на фуража се съчетаха със загубата на украинска работна ръка и намаляването извън бившите експортни пазари в резултат на инвазията на Русия в Украйна.

В Чешката република цените на рибата се повишиха, макар и не толкова рязко, но са с 16% повече, отколкото преди три години.

Това не е много по-добра новина за вегетарианците в цяла Европа.

Лошото време, предизвикано от климатичната криза, доведе до подгизнали от вода полета във Великобритания и суша в южните части на Испания. Това засегна производството на плодове и зеленчуци.

В резултат на това цената на зеленчуците е нараснала средно с около 30% в ЕС

и Обединеното кралство от 2020 г. насам, а в Испания цените са се повишили с 13% от миналата година.

Годината няма да бъде много добра и за любителите на шоколада и сладкишите. Средно цените на сладкарските изделия са се повишили с 22% в ЕС от 2020 г.

Цените на какаото достигнаха най-високото си ниво на стоковите пазари от 70-те години на миналия век след поредица от слаби реколти в Гана и Кот д’Ивоар.

Цените на шоколада също се повишиха от нарастващите разходи за захар, също в резултат на лошото време, както и от по-високите разходи за опаковане и транспорт, свързани с цената на петрола.

Цените в Унгария скочиха – с 56% от 2020 г. насам –

отражение на по-широката инфлация на цените на храните в страната, която е  комбинация от икономически проблеми, които се отразиха на обменните курсове и местни проблеми – като дългосрочните енергийни договори с Русия.

Оказва се също, че духовната храна – книгите, тази година също бележи сериозен ръст.

Очаква се средната цена на книга с меки корици да достигне 12 лири в Обединеното кралство през следващата година – след като миналата година надхвърли 10.

Великобритания има един от най-бързите темпове на инфлация на книгите в Европа.

Нарастващите разходи за хартия и транспорт, както и по-високите разходи за печат в Китай допринесоха за инфлацията – което означава, че продавачите на книги очакват да се откажат от по-скъпите твърди корици за подаръци тази година.

Цените се поддържат високи в много страни поради ограничените производствени възможности след пандемията и по-голямото търсене, предизвикано от възраждането на четенето като хоби по време на пандемията и възхода на BookTok, в който младите хора споделят препоръки чрез платформата за социални медии TikTok.

Има също държави – Ирландия и Дания – в които цената на една книга е паднала от 2020 г. насам, тъй като потребителите са ограничили разходите в отговор на високите цени в цялата икономика.

По отношение на алкохола –

нарастващите разходи за производство на стъкло за бутилки се прибави към поскъпването при отглеждането на културите, необходими за производството на алкохол – от зърно до грозде.

Най-тежка в това отношение вероятно е ситуацията в Унгария, където ръстът на цените при алкохола достига 37% в сравнение с 2020 година.

Полша не изостава много – там поскъпването е 28%. Италия и Швеция отбелязаха по-слабо въздействие с цените с около 10%, докато Обединеното кралство е по средата с 16% повишения на цените през 2020 г., въпреки опасенията за покачване на цените на виното след Брекзит.

Ако се прибирате вкъщи за Коледа (както се пее в песента на Крис Риа), тази година ще изпитате още едно рязко покачване на разходите си за гориво. Пътните разходи се повишиха и изглежда малко вероятно тази Коледа да има намаление.

Руската инвазия в Украйна доведе до рязко покачване на цените на горивата в много страни, което направи пътуването много по-скъпо. За повишаването на цените допълнително доведе и кризата в Близкия изток, а също и атаките срещу петролни танкери в Червено море.

Унгария, която страда от по-голямата си зависимост от руския петрол, претърпя най-голямото увеличение на цените на горивата от 2020 г. насам. В Обединеното кралство повишенията на цените на горивата са по-ниски, отчасти защото правителството замрази планираните увеличения на данъците, които съставляват голяма част от цените на помпата, както и контрол от страна на надзора на конкуренцията.

Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук