В повече от 60 държави по света има регистрирани случаи на коронавирус. Но какво представлява болестта и как може да се предпазите от нея? Би Би Си отговаря:
КАКВИ СА СИМПТОМИТЕ?
Коронавирусът започва с температура и суха кашлица. След седмица пациентите изпитват затруднения при дишане и някои се нуждаят от болнично лечение. Тези симптоми не означават непременно, че имате заболяването, тъй като те са подобни на други вируси, като обикновен грип.
В по-тежки случаи коронавирусът може да причини пневмония, тежък остър респираторен синдром, полиорганна недостатъчност и дори смърт.
Възрастните хора и тези, с хронични заболявания (като астма, диабет, сърдечни болести) са по-предразположени към влошаване на състоянието.
Инкубационният период – от заразяването до появяването на симптоми – продължава 14 дни, казват от Световната здравна организация. Но някои изследователи смятат, че той може да е 24 дни.
КАК ДА СЕ ПРЕДПАЗИТЕ?
Редовното и щателно миене на ръцете от съществено значение за предпазването от болестта.
Все още не е ясно как точно се разпространява коронавирусът от човек на човек. Въпреки това, подобни вируси се разпространяват по въздушно-капков път, например, с кихане и кашляне.
Така че, кашляйте и кихайте в нещо (плат, салфетка или нещо подобно), не докосвайте лицето си с немити ръце и избягвайте близки контакти с болни хора.
КОЛКО СМЪРТОНОСЕН Е ВИРУСЪТ?
Четирима от петима болни с коронавирус ще имат само леки симптоми. Според СЗО:
- 80% от заразените развиват леки симптоми
- 14% развиват тежки симптоми
- 6% са критично болни
Това означава, че смъртността е сравнително ниска. Не е ясно колко „леки” случаи остават нерегистрирани, така че процентът на починалите може да намалее още повече.
За да си представите размера на заболяването, вижте следното: средно около 1 млрд. души всяка година се разболяват от грип, а годишно умират между 290 000 и 650 000. Всяка година грипът взима различен брой жертви.
Досега лечението на коронавируса се придържа към стандартното, като се прави всичко възможно имунната система да се опита да се пребори с вируса.
Въпреки това, в момента се разработва ваксина, като експертите се надяват, че до края на годината ще има данни за резултатите от нея.
Свързана новина: