лондонската полиция

Съдът в лондонския квартал „Ууд Грийн“ постанови присъди между 3 и 8 години затвор за българите, подсъдими в най-голямата измама със социални помощи и пране на пари в Обединеното кралство, надхвърляща 53 милиона паунда.

На 30 май медиите на острова съобщиха, че българите са осъдени от британски съд на общо 25 години и 5 месеца лишаване от свобода. Подсъдимите по случая са Гюнеш Али (на 34 години), Галина Николова (39 г.), Стоян Стоянов (28 г.), Цветка Тодорова (53 г.) и Патриция Панева (27 г.). Те са пледирали „виновни“ по повдигнатите им обвинения в измама и пране на пари.

Българите, замесени в грандиозния скандал Снимка: Нова тв
Българите, замесени в грандиозния скандал
Снимка: Нова тв

Системата е сработвала в продължение на години, но е останала незабелязана. Докато не се появява един български полицай от Сливен – инспектор Васил Панайотов, който води собствено разследване и подава сигнал до до британските власти. За съжаление за неговото участие разбираме едва преди няколко дни, когато британският вестник „Таймс“, излезе статия със заглавие „Британската нация дължи благодарност и рицарско звание на сливенския инспектор Васил Панайотов”.

„Нацията дължи благодарност на инспектор Васил Панайотов. Ако сметката му е вярна, българският полицай от Сливен заслужава рицарско звание. Той е съобщил, че изпитва нарастващи подозрения за приток на неочаквани парични средства в неговия град“, пише The Times.

Справка в сайта на Районното полицейско управление в Сливен показва, че Васил Панайотов множество пъти е печелил наградата „полицай на месеца“ или „полицай на годината“.

Той заподозрял нещо нередно, след като забелязал как негови съграждани внезапно забогатели:

„Изведнъж стотици хора започнаха да живеят като баровци и да получават социални помощи от Обединеното кралство, използвайки слабостите на британската социална система“, казва българският следовател.

Разследването разкрива, че някои от поискалите социални помощи през живота си дори не са стъпвали във Великобритания, докато други набързо купили самолетни билети за там, само и единствено с цел да се снимат пред даден имот, така че да докажат уседналост и да получат финансирането.

Инспектор Васил Панайотов разказва, че подал сигнал за нарушение в британското Министерство на труда и пенсиите, след като забелязал как в града започнали множество нови строежи, открили се нови магазини и казина, а някои от местнитежители започнали да се обличат с безпрецедентно количество скъпи дизайнерски дрехи.

Британското министерство започнало разследване още през 2021 г. след ареста на няколко българи, замесени в схемата. В момента британската прокуроратура продължава да разследва казуса, тъй като подозира, че откраднатите 54 милиона паунда са само малка част от източените пари.

Министърът на вътрешните работи Калин Стоянов каза, че много добре познава служителите, работили по случая, както и самия казус, тъй като той се е развил по времето, когато е бил директор на ГДБОП и посочи, че разследването продължава в момента и с други държави и добави, че е служителите ще бъдат наградени с най-високото отличие в МВР.

В този смисъл българите не бива да бъдат споменавани в наши и чужди медии само като измамници, джебчии и крадци, а е редно да се отдаде заслуженото на добросъвестния служител на МВР, който измива срама на България и защитава успешно реномето на българската администрация.

Още новини от деня – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук