В Грузия, където вчера за първи път имаше непряк избор на президент, електорална колегия от 300 души избра Михаил Кавелашвили за държавен глава, но към момента опасенията от ескалация на напрежението не се оправдават.
Пред сградата на парламента се проведе поредният проевропейски марш.
Протестите в Грузия продължават вече 17 вечери в страната. И днес няма да има изключение.
Шест лъча на протестиращи в Тбилиси, както и от съседните по-големи градове в Грузия ще пристигнат пред парламента на страната.
„На тези протести нееднократно бяха арестувани чуждестранни граждани. Аз като преводачка не веднъж съм превеждала както в съдебните зали, така и в следствените изолатори в полицейските управления. Къса ми се сърцето като на човек, който би имал възможност да го види отвътре. Това са все млади хора, почти на възрастта на моята дъщеря, малко по-големи от нея, от това което съм виждала. Това е ужасно, това е нечовешко. Арестуват ги без да бъдат предупредени. Дори, ако човек, който върви спокойно по улицата, спецчастите, преоблечени в черно, полицейски служители, следователи има между тях и ги нападат“, разказа пред БНТ българката сънародничка Милена Балинска, която от 20 години живее в Грузия.
Тя говори за насилието в Тбилиси:
„И властите не могат за разберат кои са задържаните или да се подпише някакъв протокол. Не им се представят адвокати, както и не им се прочитат правата. Пребиват ги, отнемат им се личните вещи. Това важи и за чуждестранните граждани, и на грузинците. Това е ужасно наистина. Видях избитите, окървавените хора. В изолаторите няма места, не само в Тбилиси, но и извън него. Когато вкарват някого в изолаторите се чака минимум между 5-7 часа, съдът мина на 24-часов режим.“
Междувременно Естония обяви днес, че е наложила санкции на грузинския премиер Иракли Кобахидзе
и на още 13 длъжностни лица, и осъди като „престъпно“ насилието на грузинските власти срещу демонстранти, журналисти и представители на опозицията, предаде Франс прес.
Изявлението, направено от естонския външен министър Маргус Цахкна в социалната мрежа „Екс“.
Този избор, бойкотиран от опозицията и вероятно задълбочаващ политическата криза в кавказката страна, предизвика нови улични демонстрации снощи, а досегашният държавен глава, прозападната Саломе Зурабишвили, нарече избора незаконен и заяви, че ще откаже да предаде правомощията си.
Естония е наложила санкции на още 14 грузински длъжностни лица, включително на премиера (Иракли) Кобахидзе“, пише естонският министър, без да споменава другите имена или да уточнява санкциите.
Трите балтийски държави, включително Естония, вече забраниха на няколко грузински служители да влизат на тяхна територия, включително на министъра на вътрешните работи Вахтанг Гомелаури, както и на
най-богатия човек в Грузия Бидзина Иванишвили, за когото се смята, че управлява задкулисно.
Насилието, извършено от грузинските власти срещу демонстранти, журналисти и опозиционни лидери, е престъпно и противоречи на правата на човека“, каза днес Цахкна, като призова всички страни от Европейския съюз да „реагират и да предприемат подходящи мерки“.
В Грузия започнаха протести, откакто управляващата партия „Грузинска мечта“ обяви победа на парламентарните избори на 26 октомври, които опозицията определи като фалшифицирани, а в края на ноември правителството реши да преустанови всички преговори за членство в ЕС до 2028 г.
Това решение доведе до ежедневни демонстрации в Тбилиси на хиляди хора, които обвиняват правителството, че се опитва да върне Грузия в орбитата на Русия.
Новоизбраният президент Кавелашвили, който е и бивш депутат от „Грузинска мечта“, ще наследи като президент на Грузия избраната на преки избори Саломе Зурабишвили, която подкрепя твърдо протестите.
В съответствие с промени в конституцията, приети от „Грузинска мечта“, президентът за първи път беше избран не на преки избори, от избирателна колегия, която включва депутатите от 150-местния парламент и представители на местни изборни съвети.
АФП и Би Би Си прогнозираха изостряне на политическата криза в Грузия. Опозицията осъди съботните избори като „нелегитимни“ и каза, че действащият президент Саломе Зурабишвили остава единственият легитимен лидер на страната.
Прозападният президент Зурабишвили – който е в конфликт с Грузинската мечта – отказа да се оттегли и настоява за нови парламентарни избори, проправяйки пътя за конституционна битка.
„Грузия никога не губи чувството си за хумор, празнувайки избирането на футболист за президент“, написа Зурабишвили в социалните мрежи.
Тя сподели видеозапис на протестиращи, които играят футбол в снега – ясен удар срещу Кавелашвили.
Една от протестиращите, 40-годишната Натия Апхазава, каза, че е пристигнала по-рано, „за да защити нашето европейско бъдеще“.
Опозиционните групи обвиняват „Грузинска мечта“ във фалшифициране на парламентарния вот на 26 октомври, отстъпление от демокрацията и приближаване на Тбилиси към Русия – всичко това за сметка на конституционните усилия на кавказката нация да се присъедини към ЕС.
Остава неясно как правителството ще реагира на отказа на настоящия президент Зурабишвили да се оттегли след встъпването в длъжност на нейния наследник на 29 декември.
Полицията е използвала сълзотворен газ и водни оръдия по време на повече от две седмици демонстрации и е арестувала повече от 400 протестиращи, според неправителствената организация Social Justice Center.
В петък Amnesty International заяви, че протестиращите са били изправени пред „брутални тактики на разпръскване, произволно задържане и изтезания“.
Има и обиски в офиси на опозиционни партии и арести на техните лидери.
Докато международното осъждане на полицейските репресии нараства, френският президент Еманюел Макрон каза на грузинците, че тяхната „европейска мечта не трябва да бъде угасена“.