Путин и китайският му колега в Кремъл Снимка: Руска президентска канцелария чрез АП

Първият ден от посещението на китайския президент Си Цзинпин в Москва премина под знака на взаимни комплименти между него и руския му колега Владимир Путин. И двамата като мантра повтарят за „стратегическото партньорство“ между двете държави и се обръщат един към друг със „скъпи приятелю“.

Путин е поласкал Си Цзинпин, като отбелязал, че изпитва „лека завист“ към Китай, „чиито лидери са успели да я направят по-силна“, предаде Ройтерс.

„Уверен съм, че под ръководството на Си страната ще се развива още по-напред“, посочил Путин.

От своя страна пък Си Цзинпин изразил увереност, че руският народ ще подкрепи лидера си на предстоящите президентски избори.

Очаква се двамата президенти да обсъдят китайския мирен план за Украйна.

„Русия е разгледала предложенията на Китай за разрешаване на конфликта в Украйна. Китайската инициатива ще бъде обсъдена. Русия гледа на нея с уважение и е отворена за процес на преговори с Киев“, е казал Путин.

Срещата се следи с голямо внимание в Украйна.

„Очакваме китайският президент Си Цзинпин да използва влиянието си върху Владимир Путин, за да прекрати той войната. Това заяви говорителят на външното министерство в Киев Олег Николенко, цитиран от БНР.

А секретарят на Националния съвет по сигурност и отбрана Олексий Данилов написа в Туитър, че формулата за успешното изпълнение на т.нар. китайски мирен план трябва да включва като първа и най-важна клауза капитулация или изтегляне на руските окупационни сили от украинска територия, с цел „възстановяване на суверенитета“ и „териториалната цялост“ на Украйна.

Реакция за посещението на китайския лидер имаше днес и от Вашингтон. Американският държавен секретар Антъни Блинкън заяви, че „светът не бива да се заблуждава от никакво тактическо решение на Русия, подкрепяна от Китай или която и да е друга страна, да замрази конфликта при собствените си условия“.

Блинкън подчерта, че всеки проект, който не издига този основен принцип до приоритет, представлява в най-добрия случай тактика за печелене на време или просто се стреми да улесни несправедлив изход“ от конфликта. По думите му „това не е конструктивна дипломация“.

„Призивът за прекратяване на огъня, който не включва изтегляне на руските сили от украинска територия, всъщност би подкрепил узаконяването на руските завоевания“, каза още Блинкън.

Посещението на китайския лидер продължава до 22 март. Дали то ще допринесе за разрешаване на военния конфликт в Украйна, или напротив – ще повиши напрежението в света, ще ясно днес, когато започват официалните разговори.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук