„Мръсните бомби“ отдавна предизвикват опасения като потенциално оръжие на терористите, тъй като основната им цел е да всяват паника, объркване и безпокойство, като хвърлят радиоактивен прах и дим в атмосферата.
Кремъл твърди, че Украйна се готви да взриви мръсна бомба, за да хвърли вината върху Русия и да предизвика ескалация на войната, която продължава вече девети месец. Западните държави отхвърлиха това твърдение като „прозрачно невярно“.
Въпреки че досега не е регистрирано нападение с мръсна бомба, преди повече от две десетилетия в южната руска провинция Чечения са регистрирани два неуспешни опита за взривяване на такова устройство.
Как действа мръсната бомба?
Технически известни като радиологични дисперсионни устройства, мръсните бомби са сравнително примитивни и неточни оръжия. Те са много по-лесни и евтини за изграждане от ядрените устройства и също така са много по-малко опасни.
При мръсните бомби се използват конвенционални експлозиви, като динамит, които се поставят заедно с радиоактивен материал, който след това се изхвърля навън под въздействието на силата на взрива. Количеството разпръснат радиоактивен материал, макар и опасно, не е непременно смъртоносно.
Материалът, използван в бомбата, може да е бил получен от радиоактивни източници, използвани в медицината и промишлеността, или от изследователски центрове.
„Мръсна бомба се прави много лесно“, казва Скот Рьокер, вицепрезидент на програмата за сигурност на ядрените материали в Инициативата за ядрена заплаха, организация с нестопанска цел, базирана във Вашингтон. „Това е грубо устройство“.
Какви щети може да нанесе една мръсна бомба?
Броят на жертвите и степента на щетите от мръсна бомба зависят от много променливи.
Ключов фактор е количеството и видът на използваните конвенционални експлозиви, които определят силата на взрива.
Количеството и видът на освободените радиоактивни материали са други фактори, както и метеорологичните условия – особено вятърът – по време на взрива. Възможно е да бъде заразена обширна територия.
Повечето мръсни бомби няма да изхвърлят достатъчно радиация, за да причинят смърт или дори тежко заболяване.
Ниските нива на радиационно облъчване обикновено не предизвикват никакви симптоми. Хората може да не разберат дали са били облъчени, тъй като радиацията не може да се види, усети или вкуси.
Колко опасна е мръсната бомба?
Основното ѝ въздействие е психологическо, поради което подобни устройства често се наричат „оръжия за масово поразяване“.
Мръсните бомби не са предназначени за използване на бойното поле, като се разполагат по-скоро в градски райони, казва Рьокер.
„Те са по-скоро психологическо оръжие. Когато се опитвате да изплашите хората, да ги сплашите, бихте използвали подобно оръжие“, каза той.
Радиоактивният прах и дим могат да се разпространят надалеч и са опасни, ако се вдишат в близост до взрива. Радиоактивният облак вероятно ще се разпространи в няколко квартала, според Рьокер. Но тъй като радиоактивният материал се разпространява в атмосферата, той става по-малко концентриран и следователно по-малко вреден.
Ключовите фактори за излагането на радиация са какъв е видът на радиацията, колко дълго някой е изложен на нея и дали радиацията е абсорбирана през кожата, вдишана или консумирана през устата.
За откриване на радиацията е необходимо специализирано оборудване. Замърсените жилища, предприятия и обществени услуги могат да бъдат забранени за месеци и да се наложи скъпоструваща операция по почистване.
Анализът е публикуван от „Associated Press„, преводът е на ДЕБАТИ.БГ.
Още актуални анализи – четете тук.