Американският президент Джо Байдън все още беше в новогодишна ваканция на остров Сен Кроа, когато разговаря с екипа си по национална сигурност в първата сутрин на 2024 г. Подкрепяните от Иран хуси бяха предприели поредната атака срещу международното корабоплаване в Червено море и президентът бе готов да обсъди възможността за военен отговор. Насоките на президента бяха разнопосочни. На дипломатическия фронт, той нареди на екипа си да настоява активно за резолюция на ООН, която да осъди атаките. От военна страна, той нареди на Пентагона да разработи варианти за отвръщане на удара срещу хусите.
Този новогодишен разговор в крайна сметка доведе до това, че САЩ и техните съюзници започнаха масово нападение срещу цели на хутите в Йемен 10 дни по-късно в четвъртък, като отмъщение за многократните атаки на групата срещу търговски кораби в международни води.
Какво се случи?
Американски и британски изтребители, заедно с военни кораби и подводници на САЩ, бомбардираха военни обекти на хусите в Йемен. Те се фокусираха върху местата за изстрелване и съхранение на дронове, крилати и балистични ракети. Сред участващите плавателни съдове са USS Florida и подводница, която изстрелва крилати ракети „Томахоук“. Освен тях, в атаката са включени и суперзвуковите изтребители F/A-18 Super Hornets от самолетоносача USS Dwight D. Eisenhower.
Фактът, че Байдън даде зелена светлина на ответните удари повече от седмица, след като нареди на екипа си да изготви военни варианти, е в съответствие с добре известното му желание първо да изчерпи дипломатическите възможности, за да избегне въвличането на САЩ в друга близкоизточна война. Но в изявление в четвъртък президентът даде ясно да се разбере, че последните атаки на хусите са преминали червената линия.
„Тези целенасочени удари са ясно послание, че Съединените щати и нашите партньори няма да толерират атаки срещу нашия персонал или да позволят на враждебни групировки да застрашат свободата на корабоплаването в един от най-критичните търговски маршрути в света.“
Това изказване се основава на коментари на висш служител от администрацията и висш военен служител, пожелали анонимност.
Ударите в четвъртък сложиха край на седмици на нарастващ натиск върху Байдън да отговори военно на атаките на хусите. Американската армия бе изготвила по-силови варианти още през първата седмица на декември. Към този момент обаче, нанасянето на директен удар срещу хусите не изглежда най-добрият вариант.
На преден план излизаха притесненията, че ударът срещу хусите ще провокира Иран да реагира, като по този начин разшири войната Израел-Хамас в региона. Заради тези опасения, по време на разговорът от 1 януари, Байдън наредил на своя екип да издаде последно предупреждение, съгласувано с международни партньори, преди да предприеме военни действия.
Хоспитализацията на Лойд Остин
По време на плановете относно хусите, все още неизвестно на останалите ръководители на националната сигурност, и на президента, е че министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин току-що беше претърпял операция за лечение на рак на простатата в края на декември. По-късно на 1 януари той ще бъде откаран с линейка до Националния военен медицински център Уолтър Рийд за усложнения от тази процедура. Лекарите на Остин заключват, че симптомите му произтичат от инфекция на пикочните пътища и го местят в интензивното отделение за по-нататъшно лечение.
От 2 януари до 5 януари заместничката на Остин, Катлийн Хикс, на практика отговаря за Пентагона, докато е на почивка в Пуерто Рико. Стана ясно, че останалите от екипа по национална сигурност на Байдън не са уведомени за хоспитализацията на Остин чак до четвъртък. Откакто възобнови задължения на 5 януари, Лойд Остин продължава да участва в срещи от болничното си легло.
Най-мащабната и най-нагла атака на хусите досега
На 3 януари САЩ и 13 други държави издадоха изявление, в което предупреждават, че хусите ще поемат пълните „последици“ от всякакви следващи атаки срещу търговски кораби. Но това не помогна за възпирането на действията им в Червено море.
Във вторник хусите предприеха най-мащабната си и най-нагла атака досега, отбелязвайки повратната точка за Съединените щати. Групата изстреля залп от дронове и ракети, насочени към търговски и военни кораби на САЩ. Военноморските сили на САЩ и Обединеното кралство свалиха близо 20 дрона и три ракети, предотвратявайки сериозни щети.
Вследствие на атаката Байдън свика своя екип по национална сигурност. В Белия дом и без обществени задължения в графика си, Байдън проучи военните възможности и инструктира Остин, който все още е в болницата, да нареди извършването на ударите.
Координирането на операцията отне време, тъй като останалите участващи съюзници искаха да изчистят правната основа за ударите, съобщи високопоставен служител на Министерството на отбраната.
Към силите на САЩ се присъединиха четири многоцелеви изтребителя Eurofighter Typhoon на Кралските военновъздушни сили, подкрепени от въздушен танкер Voyager, стана ясно от изявление на Министерството на отбраната на Обединеното кралство. Реактивните самолети са използвали управляеми бомби Paveway IV, за да нанесат прецизни удари по две съоръжения на хутите. Едното е площадка в Бани в северозападен Йемен, използвана за изстрелване на дронове. Другото е летище в Абс, използвано за изстрелване на крилати ракети и дронове над Червено море.
Официални представители на САЩ и Обединеното кралство заявиха, че ударите са предназначени да сведат до минимум рисковете за цивилните. Те допълниха, че въпреки че все още не са видели отговор на атаките от хусите, са подготвени за този резултат.
*Текстът е публикуван в „Политико“. Преводът е на ДЕБАТИ.БГ.
Още международни новини – четете тук