Рокадите в министерство на външните работи и назначаването на служебния премиер Димитър Главчев и за дипломат №1 на България показва липса на доверие и ниска мотивация в администрацията. Така бившият външен министър Ивайло Калфин определи рокадите в служебния кабинет пред БНР.
„Там има и двама зам.-министри, които са външни за системата. Рисковете са големи, а най-малкият проблем е провеждането на изборите в чужбина“, допълни той.
„Външният министър трябва да участва в срещата на външните министри. Главчев има ли компетентност и езикови умения, или ще изпраща някого от негово име. Външната политика се случва до голяма степен в индивидуални разговори. Руският език няма да му помогне много в тази среда. Но езиковите умения са най-малкото. Външната политика не е нещо, на което да се гледа леко и само за избори“, коментира той.
Калфин е категоричен, че тази рокада става в напрегната международната ситуация около нас и затова са необходими хора, които знаят как да се реагира в определени ситуации и бързо.
Бившият външен министър призна: „Рокадите са много сложен въпрос, чудя се как да коментирам. Няма логика това, което се случва. Това е подигравка с цялата дипломатическа служба. Дипломацията има нужда от човек професионалист и там има голям избор. Тезата, че всеки може да застане начело на Външно или на всяко друго министерство, не е добра.“
Най-малкият проблем на МВнР е вотът, смята Калфин и прогнозира, че това правителство може да остане по-дълго.
„Не мисля, че Главчев е човек, който може да води външната ни политика“, посочи той.
Бившият външен министър смята, че зад рокадите във МВнР се крият други проблеми и нямат нищо общо с българската дипломация.
„Няма нито един аргумент външно министерство да бъде нещо спорно, защото няма спорове по външната политика и има единомислие в държавата по нея. Очевидно е, че интересите са някъде другаде и Външно се използва за прикриване“, подозира той.
„Външната политика е много професионална дейност и с цялото ми уважение уважението към Главчев, той е добър счетоводител, одитор и икономист, но има ли компетентностите? Все едно председателят на БФС да управлява Сметната палата. Трябва човек с голяма компетентност, ако човек си познава компетентностите не би се хванал“, предупреди Калфин.
Той се надява да се намери „новото нормално“ и прогнозира, че този служебен кабинет ще остане по-дълго, защото едва ли ще има промяна на политическата картина след изборите, за да се направи редовен кабинет.
И предупреди: „Отвън България изглежда нестабилно. Европейските държави се занимават с реални проблеми и вървят напред, ние се занимаваме със себе си.“
Още вътрешнополитически новини – четете тук