Частен клуб
Снимка: БНТ

Убитият Мартин Божанов – Нотариуса е управлявал закрит частен клуб, в който най-вероятно са били „приютявани“ магистрати.

Това са допълнителни разкрития, които излизат след убийството на Божанов.

По думите на вътрешния министър убитият реално е действал като посредник и е решавал и създавал проблеми на граждани със съдебната система.

Много лесно е решевал, но много лесно е и създавал проблеми на различни граждани със съдебната система“, подчерта Калин Стоянов.

В свое разследване Антикорупционният фонд показва записи на серия от разговори, които разкриват кои са „помагачите“ с влияние в съдебната система.

Разследващият журналист Николай Стайков разказва за частен клуб за магистрати в столичния квартал „Гео Милев“, който се намира в близост до вече закрития Специализиран съд.

До мен е достигала информация от висши магистрати, които са ми потвърдили, че има такова нещо. За съжаление нашият опит да изкараме това нещо наяве, не се получи, защото за да осветиш една история, трябват свидетели, документи или записи“, заяви Николай Стайков“, пред БНТ.

Според разследващия журналист клубът е бил управляван от покойния Божанов.

В момента заведението е затворено, в него се влиза единствено с магнитна карта. Навсякъде има обозначения, че става въпрос за частен клуб. Обектът е охраняван с камери, стъклата са затъмнени и навсякъде са спуснати щори.

„Собствеността е на фирма, която не е на Мартин Божанов, но от няколко висши магистрати, които искат да останат анонимни, те ми казаха, че лично от него са получавали картите или знаят за техни други колеги, които лично от него са получавали картите. Мисля, че Божанов няма почти нищо на негово име“, каза Николай Стайков.

Според разследващия журналист мястото е използвано за неформални връзки с магистрати от средно и високо ниво. За момента остава загадка кои лица с влияние в съдебната система са посещавали клуба.

Той заявява, че, ако се направи качествено разследване и се вземат данните от системата за чекиране при влизане в клуба, много бързо ще стане ясно кой е влизал в клуба.

Това може да бъде разследвано от прокуратурата, която в момента се оглавява от

Борислав Сарафов, чието име беше свързвано с друга афера – „Осемте джуджета“.

Оказва се, че кръгът, гравитиращ около Божанов, участва и в аферата „Осемте джуджета“, където беше осветена схема за влияние в съдебната система.

„Говорим си с Господ“: Кой е разстреляният в София Мартин Божанов – Нотариуса

Сред основните фигури в разследването на антикорупционния фонд са Петьо Петров – Еврото и бившата му съпруга Любена Павлова.

Един от потърпевшите Илия Златанов разказва, че е виждал Мартин Божанов в

съдебната зала по едно от делата, които е водил срещу бившата жена на Петьо – Еврото във връзка с финансови претенции и запори за малко над 2,8 милиона лева.

По мое дело в градския съд, където не беше допускан сътрудник от АКФ, присъстваше Божанов или неговия адвокат, който водеше записки и упражняваше натиск и върху други съдии както при мен на апелативния съд, когато спечелих поредното дело беше се обадил съдия от градския съд да упражнява натиск да се отмени решението и да се свали даже от масива“, разказва Илия Златанов пред БНТ.

Според него бившата съпруга на Еврото е живяла в апартамент на същия адрес, на който е станала екзекуцията на Божанов.

Според бизнесмена между Божанов и героя от „Осемте джуджета“ Петьо Еврото е имало конфликт.

„По непотвърдена информация Еврото и Божанов са имали физически сблъсък пред офиса на Божанов. Това кога става? Това става, когато се разделиха с Любена и тя взе всичките активи на Еврото“, обясни Илия Златанов пред БНТ.

На въпрос каква е била връзката на Любена Павлова с покойния Божанов и бил ли е той някога защитен свидетел от МВР отговориха така:

Не мога да ви дам такива подробности. Дори и да е бил защитен свидетел, аз няма как да го знам това нещо дали този човек е бил защитен анонимен или какъвто и да е свидетел по някакво дело“, заяви Калин Стоянов.

Според бизнесмена Златанов така наречените „брокери“ в съдебната власт освен връзки използват и други методи.

Гешев иска разпити на Борисов и Габриел, а ФБР да се включи в разследването на взрива пред кортежа му

„Има няколко дузини кошаревски свидетели под наем. Ако някой разрови в архивите на съда ще види, че един свидетел се явява годишно по 50-60 дела“, каза Илия Златанов.

„Да просъществуваш толкова дълго време в една такава система без да имаш едно повдигнато обвинение или една сериозна проверка показва едно определено ниво на защита до къде е стигала надявам се да разберем“, посочи още журналистът Николай Стайков.

Още криминални новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук