Комисията за финансов надзор (КФН) призова всички лицензирани застрахователи, които предлагат застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите, да предприемат бързи действия за преосмисляне на ценовите си тарифи и да обновят настоящото си пазарно поведение, без да нарушават изискванията за адекватност на застрахователните премии и своята рискова стратегия. Целта е да се достигнат справедливи цени на пазара, които да осигурят стабилност и конкуренция в сектора на застрахователните услуги. Обявлението беше публикувано след протест на таксиметрови шофьори в различни градове на страната.
Председателят на КФН Бойко Атанасов и заместник-председателят Диана Йорданова проведоха среща с представители на протестиращите, за да обсъдят техните искания и мотивите за протест. Това стана днес в сградата на КФН.
КФН увери таксиметровите водачи, че е започнала проверка по отношение на твърденията за повишаване на цените на застраховка „Гражданска отговорност“. В хода на проверката от застрахователните компании, предлагащи задължителната застраховка, са поискани актуални тарифни данни, придружени от мотиви, одобрителни протоколи и информация за последните изменения. В момента проверката е активна и все още не е завършена, като КФН очаква допълнителни материалови данни от застрахователите и държавни органи.
Според действащото законодателство, тарифите на застрахователните премии се определят от застрахователите на свободен принцип в рамките на конкурентния пазар, без нуждата от предварително одобрение от страна на КФН или системно уведомление относно тарифите. КФН упражнява надзор за адекватността на премиите, които трябва да покриват всички задължения на застрахователите, включително образуването на достатъчно технически резерви.
Нито българското, нито европейското законодателство, прилагано от КФН, предвиждат ограничения на максималните размери на застрахователните премии, включително за „Гражданска отговорност“. Следователно, въвеждането на мораториум върху размера на премиите би противоречало на правото на Европейския съюз (ЕС). Практиката в други държави членки на ЕС показва, че подобни мерки могат да доведат до наказателни процедури от Европейската комисия. Ето защо, справедливото определяне на застрахователните премии трябва да бъде на основата на добра оценка на риска и свободна конкуренция между застрахователите, заявяват от КФН.
В интервю пред БТА, Николай Станчев, председател на Управителния съвет на Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ), обясни, че цените на застраховката „Гражданска отговорност“ се формират в зависимост от честотата на щетите и средния им размер. Например, при такситата средният размер на щетата е сравним с този за всички автомобили, но честотата на щетите при тях е 20 пъти по-висока, което води до по-високи премии за „Гражданска отговорност“.