Вълна от уволнения в Украйна заради корупция
Снимката е илюстративна

Украинските сили превзеха село Пятихатки в южната Запорожка област в неделя, съобщи руската страна. Това е една от първите победи на Украйна на този фронт от на контранастъплението срещу незаконното нахлуване на Русия в страната по-рано през месеца.

„Вълнообразните“ офанзиви на врага дадоха резултати, въпреки огромните загуби“, каза руският служител Владимир Рогов в своя канал в Telegram, предаде Ройтерс.

Министерството на отбраната на Обединеното кралство заяви в неделя, че „тежките боеве продължават. Най-интензивните битки са съсредоточени в Запорожка област, западна Донецка област и около Бахмут, опустошеният град, който беше превзет от Москва миналия месец. Министерството добави, че във всички тези области Украйна „е постигнала малък напредък“, но че „руските сили често провеждат относително ефективни отбранителни операции“.

„И двете страни понасят големи загуби, като руските загуби вероятно са най-големите след пика на битката за Бахмут през март“, твърдят от британското министерство.

Украинската армия също потвърди, че е унищожила „значителен“ склад за боеприпаси близо до окупирания от Русия пристанищен град Хеническ в южната област Херсон.

Сергей Братчук, говорител на военната администрация на Одеса, каза, че  въоръжените сили на Украйна „са нанесли добър удар сутринта – и то много силен – в село Рикове, Генически район, във временно окупираната територия на Херсонска област“. Той добави, че „имаше голян склад за боеприпаси, който е унищожен“, съобщи Ройтерс.

По-рано този месец украинските въоръжени сили започнаха контранастъпление, за да се опитат да си върнат контрола върху окупираните територии в южната и източната част на страната. Руският президент Владимир Путин прогнозира в петък, че Украйна няма „никакъв шанс“ за успех в това начинание.

Трагедията с Нова Каховка възпря украинското настъпление

Точно когато започна контраофанзивата на Киев, стената на язовир Нова Каховка в Южна Украйна беше взривена, принуждавайки хиляди души да бягат. Това граничи скоростта на напредъка на украинската армия.

Украйна съобщи в неделя, че броят на загиналите след наводнението се е увеличил до 16, докато руски официални лица казаха, че 29 души са загинали в териториите, контролирани от Москва, предаде Ройтерс.

Разследване на New York Times, публикувано в петък, откри доказателства, които предполагат, че руските сили може да са отговорни за бомбардирането на язовира.

Провален опит за мирни преговори

Делегация от африкански лидери, водена от южноафриканския президент Сирил Рамафоса, се срещна с Путин в Санкт Петербург в събота, за да се опита да насърчи мирните преговори между Русия и Украйна.

Путин отговори, че е готов да преразгледа всяко предложение за мирен план, но изля студена вода върху африканската инициатива, като изброи множество причини, поради които предложеният план не отговаря на руските искания. Те включват правото на Русия да признае независимостта на окупирания от Русия регион Донбас, което е една от червеите линия за Киев.

Путин повтори позицията си, че Украйна и нейните западни съюзници са започнали конфликта много преди Русия да изпрати въоръжените си сили през границата през февруари миналата година. Нещо, което те отричат.

„Специалната военна операция срещу Украйна, срещу режима в Киев, беше започната, за да се гарантира безопасността на хората в Донбас… Сега това е практически война между Москва и колективния Запад“, каза говорителят на руския президент Дмитрий Песков, контролирана от държавата ТАСС съобщи информационната агенция.

*Текстът е публикуван в „Политико“. Преводът и заглавието са на ДЕБАТИ.БГ.

Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук