Протестиращи в подкрепа на Русия развяват руски и сръбски знамена в Белград, Сърбия, 4 март 2022 г.

Украйна обвини властите в Сърбия, че правят бизнес от пролятата украинска кръв вследствие на руската агресия.

„Сръбската авиокомпания „Air Serbia“ удвои полетите си до Москва през последните дни в момент, когато всички европейски авиопревозвачи въведоха санкции срещу Москва и когато Европейския съюз затвори небето си за всички руски самолети“, каза украинският заместник-министър на външните работи Емине Джепар.

„Сърбия е единствената държава в Европа с открито небе за Русия. Напълно недостойно е за една държава да прави пари от кръвта на хората, още повече от една държава кандидат за ЕС“, написа още Джепар.

Припомня, че британското издание „Гардиън” вчера разкри как руснаците използват вратичка, известна като „сръбската задна врата“, за да заобиколят забраната на ЕС за полети до и от Русия.

Компанията „Air Serbia“, която е предимно държавна собственост, удвои броя на директните полети от Москва до Белград до 15 на седмица, за да отговори на бързо нарастващото търсене, след като ЕС забрани на руски самолети и авиокомпании от въздушното му пространство заради нахлуването на Владимир Путин в Украйна.

Сърбия не е член на ЕС и отказа да наложи санкции срещу Русия, но нейните самолети са свободни да пресичат въздушното пространство на ЕС. Това направи балканската страна „единственият европейски въздушен коридор, останал отворен за Русия“, според компанията за анализ на пътувания ForwardKeys. .

Евродепутати с призив да се спрат преговорите и финансовата помощ за Сърбия

Деветима евродепутати от либералната група „Обнови Европа“ (Renew Europe) призоваха председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен временно да замрази преговорите за членство в ЕС със Сърбия. В писмото до председателя на ЕК депутатите призовават и за спиране на финансовата помощ, докато властите в Белград не синхронизират позицията си с тази на ЕС по въпроса за отношенията с Русия.

„European Western Balkans“ съобщи, че притежава писмото, което е подписано и от за-местник-председателя на ЕП Никола Бер. Сред подписалите е и Илхан Кючюк от България.

„Ние сме твърдо убедени, че Сърбия показва опасна промяна към авторитаризъм, което е в рязък контраст с нейния стремеж да се присъедини към Европейския съюз. Тази двуличност достига своята кулминация с отказа на Белград да наложи санкции на Ру-сия поради нейната агресия срещу Украйна. Поради това призоваваме ЕК отново да поиска от сръбските власти да се присъединят към общата позиция на ЕС относно Русия. Ако Сърбия отново пренебрегне този призив, тогава ние искаме временно замразяване на преговорите със сръбското правителство за присъединяване към ЕС, както и намаляване на финансовата подкрепа от ЕС за Сърбия, докато тя не предприеме достоверни, осезаеми и недвусмислени действия, както и изявления, които да са в синхрон с политиките и ценностите на Европейския съюз“, се казва в писмото.

„Сърбия има пълното право да следва Путиновия модел, ако поиска това, но тя трябва да бъде ясна по отношение на своите намерения и да спре да се преструва, че има сериозни аспирации за членство в ЕС. Сърбия е свободна да избере посоката, в която ще се движи…, но не може да използва предприсъединитлените фондове докато не вземе решение“, се казва още в писмото.

Припомняме, че Сърбия започна преговори с ЕС преди десет години и до момента е затворила само няколко преговорни глави.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук