В момента, щом гласувахме Конституцията, получих съобщение от Марк Рюте, който ни поздрави. Всеки ден, докато се обясняваме как реформираме, хората следят истинските решения. Доволен съм от тази промяна. Това заяви съпредседателят на „Продължаваме промяната” Кирил Петков по Би Ти Ви.
За критиките на президента Румен Радев той обясни:
„Чух доста агресивни думи преди празниците. Едно нещо бих казал – не беше напълно честно към избирателите на Радев. Той добре осъзнава няколко неща – промяната в съдебната система, която от 33 години не дава справедливост на българите, най-накрая се случи и той осъзнава това. Парламентът на Нидерландия гласува в наша полза за Шенген. Това, което се случи през последните месеци – създадохме политическа конкуренция. Оказва се, че това е много добро нещо за системата. Ние с ГЕРБ се конкурираме непрекъснато, но едновременно трябваше да извършим общи действия. Това е висш пилотаж. Това даде възможност за резултати, които ги постигнахме – Конституцията беше един от тях. Другото – прозрачен бюджет; всеки капиталов разход за всяка община и министерство е ясен, няма скрито-покрито.”
По думите на Петков този конфликт на конкуренция докарва до добри резултати дори в икономиката, финансите. Инфлацията е под 6%, а доходите се качват с двуцифрени числа.
„Гледам – икономиката расте с 2%, а страшният дефицит – ще завършим с под 3%. Аз влязох тук с чувство за постигнати резултати, които бяха болезнено постигнати. Сигурен съм, че и на ГЕРБ не им е било лесно. Разбирам, че алтернативата на това управление беше да влезем в шести, седми или осми служебен кабинет, но държавата ставаше все повече без посока и път. Така ни подреди народът и единственото, което можем да направим, е да сме партньори”, допълни той.
„Всички сме представители на едни общности у нас. И на нас, и на ГЕРБ ни се е щяло нашата общност да е по-голяма и да контролира всичко. Ние сме големи политически конкуренти, но стигнахме до добри резултати, от които съм доволен – за Шенген, за бюджета и за счупването на една перманентна власт в съдебната система чрез промените в Конституцията”, смята още Кирил Петков.
„Пуснахме лампите в стаята с конституционните промени. Сега всеки трябва да носи политическата отговорност за неговия избор. Нашата задача е да сложим толкова ясни, светли фигури с добра репутация, че да е сякаш пускаме лампите във всеки регулатор, да няма вече тайни. Премахнахме тайната от т.нар. независима власт”, отбеляза той. И потвърди, че е факт, че за тази огромна промяна в Конституцията, която дава резултат и за Шенген, „ДПС трябваше да бъдат там и да гласуват „за”.
За регулаторите Петков обясни, че истинското обяснение е, че Конституцията не задължава да са със 160 гласа промените в регулаторите.
„В тези преговори за конституцията – те не бяха лесни, но нямаше голяма опозиция, което ме учуди. По темата независимост в съдийския съвет, по темата премахване на супер силния главен прокурор – това са огромни промени, по които очаквах да има по-голям отпор и от ГЕРБ, и от ДПС, но нямаше такъв. Ще е интересно сега, когато започнем да пълним с хора и съдържание тези институции, дали ще има дисциплината да се сложат най-добрите кадри. Обещавам, че хората, които ние излъчваме, ще са с интегритет, който да гарантира, че в тези съвети вече няма да има скрито-покрито“, каза Кирил Петков.
„Чухме за доста хора, които ГЕРБ не харесват – спортния министър, здравния министър. И двете формации казваха, че не са доволни от един или от друг, но никой не може да направи промяна едностранно. Хората ни поставиха в ситуация, в която водим истински битки. Накрая обаче показахме, че например в момента нито един министър може да има политическа сигурност, че някой ще стои зад гърба му и няма да има проблем. Това непрекъснато вдигане на напрежението гарантира, че ще си пълен глупак, ако си министър да си помислиш за корупция днес. От двете страни дебнем много внимателно. Побъркахме ви от драми, но ако видите резултата – и икономиката, и бюджета, и Шенген, и Конституцията, случиха се нещата. Колкото и да са тежки битките, резултатът за хората е добър”, посочи бившият премиер.
По повод трусове в сглобката, Кирил Петков отговори: „Мисля, че първите страшни двубои ги очаквам на ниво регулатори. Няма да дадем спокойствие до 1 март, до ротацията. Събрах хората от ПП, после и с ДБ, и казахме: вижте, всеки има задача по празниците да погледне регулаторите и да си помислим кой е най-добрият човек, когото можем да излъчим, за да докажем, че не сме си променили принципите. Между това да си верен или свободен и добър професионалист, ще изберем това да си свободен и добър.”
Той заяви, че са научили нещо в управлението на тази трудна ситуация: „Казахме си, че ако сложим всички проблеми на масата, шансът да се избием е огромен. Решихме, че ще действаме проблем по проблем. Забранихме си даже да говорим за регулаторите, докато не минат бюджета и Конституцията. И на тях сигурно не им е лесно с нас.”
„Януари месец сядаме и ще започнем с кандидатурите. Конституционният съд е като втора камара на парламента и на цялата страна. Това, което би работило като методика, е да има минимални критерии, които партиите да дадат, а оттам нататък всеки трябва да си носи последствията от предложенията. Когато има проблем, ясно го изразяваме. Всички ние заедно трябва да стигнем до резултата, но няма да се съгласим само защото трябва, а ще се съгласим, ако критериите се постигат”, допълни още той.
„Извинявам се на целия български народ, ако сме били прекалено драматични през последните 6 месеца, благодаря на тези, които са ни подкрепяли. Погледнете назад, вижте резултатите, които сме постигнали”, заяви Петков.
Още актуални коментари – четете тук