България все още може да влезе в еврозоната от 1 януари 2024 г., този срок не е напълно изпуснат, ако имаме редовно правителство, което да си постави тази задача за приоритет. Това заяви съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков.
Той разкритикува служебния финансов министър Росица Велкова за това, че е не е показала лидерство по темата и я посъветва да поиска конвергентния доклад, който да покаже готовността на страната за влизането в еврозоната.
Според бившия премиер в момента страната изпълнява четири от петте условия за приемане на еврото като посочи, че единствено инфлацията е по-висока. По думите му към България също би могъл да бъде направен компромис както спрямо Хърватия (коятож също не отговаряше на инфлационния критерий), стига да се демонстрира политическа воля.
„Ако България увери европейските си партньори, че ще приеме трите важни законопроекта, от които зависи членството в еврозоната веднага след конституирането на парламента, бихме могли да получим такова изключение“, заяви Петков. Той добави, че в момента много хора имат интерес страната да не приеме еврото, като посочи „всички собственици на банки, които са свързани със задкулисието“.
Петков коментира и идеята на лидера на ДСБ Атанас Атанасов за импийчмънт на президента Румен Радев. Според него това не било идея за започване на импийчмънт и реална заплаха, а по-скоро предупреждение към държавния глава, че не може да пренебрегва решенията на парламента и да ги третира като препоръка.
„Ние не можем да отречем на Радев, че тогава (2020 г. , когато започнаха протестите срещу кабинета „Борисов 3″, бел.авт.) той беше човек на хората. Това обаче не го оправдава за някои от решенията, които взима сега“, добави Петков като визира отношението на президента към войната в Украйна и руските газови доставки.
Още вътрешнополитически новини – четете тук