Кирил Петков
На снимката: Кирил Петков

България трябва да даде приоритет на реформа в службите си за сигурност и да отстрани подкрепяните от Москва агенти, ако се надява на успех в амбициозните си планове за премахване на организираната престъпност и корупцията, заяви Кирил Петков – 43-годишният лидер на партия „Продължаваме промяната“ пред POLITICO.

В хаотичните, често изпълнени с насилие години след падането на комунизма, агенти от Държавна сигурност на България изиграха огромна роля в създаването на могъща мафия, занимаваща се с изнудване, търговия с наркотици и оръжия. Тя все още има всеобхватна власт в националната политика и съдебната система. Много от станалите известни членове на Държавна сигурност и мафиоти имат тесни връзки с Москва.

„Мисля, че има заложени рискове в нашите служби за сигурност“, каза Петков. „Искаме да ги реформираме.“

Целта е част от план от седем точки, включващ пътна карта за съдебна и конституционна реформа, който партията на Петков представи на дясноцентристката партия ГЕРБ на бившия премиер Бойко Борисов в петък. Тя е партньор на антикорупционния алианс в сегашното правителство, встъпило в длъжност на 6 юни.

За да се реформират разузнавателните служби, първата стъпка е да се промени законът за това кой подписва назначаването на началниците на отделните служби за сигурност. В момента задължението е на президента Румен Радев, който се смята за промосковски настроен. Петков иска тази функция да е в ръцете на парламента. Правителството планира да уволни началниците, назначени от Радев, който има двусмислено отношение относно мястото на България в НАТО и е враждебен към въоръжаването на Украйна.

Втората стъпка, според Петков, ще бъде проверка на всички служители в апарата за сигурност за провеждане на „тестове за почтеност и етичност“.

„Ако можем да направим и двете неща, голяма част от влиянието на Русия ще бъде намалено. Москва използва корупцията, за да маневрира във външната политика. Когато влязохме в битката с корупцията не знаехме, че ще се борим директно с Москва, но се оказа, че битката е една и съща“, каза Петков.

Радев реагира с възмущение на идеята, че разузнавателните служби се нуждаят от промяна. Тоя заяви, че те вече са „сериозно реформирани“ и обвини партията на Петков, че се поддава на чужд натиск – имайки предвид САЩ и ЕС.

„Сега тези хора искат да обезглавят ръководството на тези служби“, оплака се той малко преди съставянето на правителството.

Експлозии в оръжейна фабрика

В неделя, при инцидент, тясно свързан с дебата за руската намеса в България, избухна пожар в склада на оръжейната компания ЕМКО. Това е вторият пожар в склада на компанията за по-малко от година.

Поредицата от подобни експлозии е изключително чувствителна тема, тъй като Русия е заподозряна, че саботира доставките на оръжия за войната в Украйна. Други критици повдигат въпроси относно стандартите за безопасност в българските фабрики.

По отношение на пожара, в неделя министърът на икономиката намекна за руска намеса, а собственикът на фабриката се оплака, че българските власти все още не са разрешили случилото се през 2022 г. Той не се съмнява, че това е руска атака, и намекна, че българските служби за сигурност си затварят очите, когато става въпрос за Москва.

„Политико“ разговаря с Петков преди експлозията в неделя, но го попита като цяло дали смята, че Русия атакува оръжейни съоръжения.

„Сигурен съм, че ако руснаците могат да спрат линия за доставки, те ще я спрат“, отговори той.

През 2022г. Кирил Петков беше седем месеца министър-председател, когато правителството му зае конфронтационна позиция спрямо Русия след нахлуването ѝ в Украйна и експулсира 70 руски дипломати и шпиони.

Сега „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ се съгласиха да съставят „експертно“ правителство, ръководено от двама ротационни министър-председатели. ГЕРБ представи бившия еврокомисар по иновациите Мария Габриел за свой кандидат за министър-председател.

„Казахме си, добре, това наистина е един от начините за преодоляване на образувалата се пропаст“, каза Петков.

Той добави, че може да се довери на Габриел в антикорупционния дневен ред, тъй като тя не е била част от българската политика.

Много стари лица

Много от поддръжниците на Петков, предимно по-млади хора от градовете, които вярваха в обещанието му да изкорени корупцията и да постави началото на нова ера в българската политика, се почувстваха предадени от решението на съюза да работи с ГЕРБ, смятана за център на злоупотреби.

„Нашият стандарт не се е променил. Избираме само хора, които не са били замесени в корупция и хора, които не виждаме като потенциални корупционни рискове“, каза Петков и добави, че партията не прави компромиси.

Петков каза, че друг основен приоритет е реформирането на съдебната система – процес. Той  вече започна с уволнението на силно противоречивия главен прокурор Иван Гешев в началото на юни. Но Гешев беше временно заменен от неговия заместник Борислав Сарафов, за когото много българи смятат, че е също толкова проблематичен, предвид дългата му служба при Гешев и потенциалната му връзка с един от най-известните скандали за изнудване в страната.

Неправителствената организация „Правосъдие за всеки“ организира протести в петък с призиви за уволнението на Сарафов с аргумента, че той просто е „заместник“ на статуквото. Кирил Петков се присъедини към демонстрантите.

След като ГЕРБ също се завърна в политиката, един от най-големите въпроси е дали лидерът на ГЕРБ, бившият премиер Борисов, ще бъде съден по някой от случаите,  около него.

Петков каза, че всичко ще зависи от изчистването на корупцията в съдебната система.

 „Не можете да преследвате никого, нито на улицата, нито в парламента, нито в кабинетите на министър-председателите без нормално работеща съдебна система. Освен ако България не изчисти това и няма институционална рамка, ще продължим да водим тези политически битки без краен резултат“, каза Петков.

*Текстът е публикуван в „Политико“. Преводът и заглавието са на ДЕБАТИ.БГ.

Още за България в международния новинарски поток – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук