Китай планира значително да увеличи финансирането чрез емитиране на специални облигации с дълъг срок на погасяване през 2025 г., с цел да стимулира инвестициите в бизнеса и да подкрепи потребителските разходи в опит да активизира икономиката, съобщава Ройтерс, цитирайки Юан Да, заместник-генералния секретар на Националната комисия за развитие и реформи (NDRC).
„Обемът на новите специални дългови облигации ще бъде значително увеличен тази година, за да се засили внедряването на двете нови програми“, заяви Юан на пресконференция.
Тези нови програми включват схема за субсидии на дълготрайни стоки, при която клиентите могат да заменят стари автомобили или уреди и да закупят нови на по-ниска цена, както и отделна инициатива, която поддържа значителни подобрения на бизнес оборудването.
Семействата също ще могат да получат субсидии за закупуване на три вида цифрови устройства през тази година, които включват смартфони, компютри, смарт часовници и гривни, добави Юан.
Освен това, Китай ще увеличи финансирането чрез специални облигации и ще разшири обхвата на основните проекти, съобщи Чжао Чънсин, заместник-директор на Националната комисия за развитие и реформи, на пресконференцията.
Правителството вече е одобрило проекти за 2025 г. на стойност 100 милиарда юана по основните инициативи, сподели той.
Основните програми се отнасят до проекти, свързани с строителството на железопътни линии, летища и укрепване на сигурността в ключови сектори, посочват официални документи.
Втората по големина икономика в света е изправена пред трудности през последните години, поради проблемите на имотния пазар, високи задължения и слаб интерес на потребителите, и съществува риск износът да бъде засегнат от нови мита от САЩ след встъпването в длъжност на Доналд Тръмп като президент в края на месеца.
Ройтерс съобщи миналия месец, че властите са решили да издадат специални съкровищни облигации на стойност 3 трилиона юана през 2025 г., което ще бъде рекорден обем.
Относно целите за икономически растеж до 2025 г., Юан Да коментира, че Китай ще се стреми да балансира текущите нужди с дългосрочните си стратегии.
Китайските власти също така са се съгласили да увеличат бюджетния дефицит до 4% от брутния вътрешен продукт (БВП) през 2025 г., което е най-високото ниво, докато същевременно си поставят цел за растеж от около 5%, напомня Ройтерс.
„Убедени сме, че ще успеем да стимулираме икономическото възстановяване през тази година“, въпреки новите предизвикателства, каза Юан, добавяйки, че страната има политическа воля да подкрепи икономическия растеж през 2025 г.
Китайската централна банка вероятно ще намали основната си лихва от 1,5% „в подходящо време“ през 2025 г., според „Файненшъл Таймс“, позовавайки се на изказвания от банката, в контекста на усилията за стимулиране на икономическия растеж.
Пекин също така желае да привлече чуждестранни инвестиции в sectors като съвременни технологии, нови услуги, енергийна ефективност и опазване на околната среда, добавя Франс прес, цитирайки Чжао Чънсин.
През 2024 г. електрическите мощности за производство на вятърна и слънчева енергия достигнаха 1,31 милиарда киловата, представлявайки 40,5% от общия производствен капацитет на електричеството.
Във вторник президентът Си Цзинпин потвърди темата за растеж близо до 5% за миналата година.
Китай ще обяви официалните данни за икономическия растеж в средата на януари. Си Цзинпин призна, че китайската икономика е под „налягане“ да бъде „трансформирана“ и че е „изправена пред несигурна международна обстановка“, отбелязва АФП.