Китай се опитва да създаде „нов световен медиен ред“ за да противодейства на критиките. Това е проект, който заплашва свободата на печата в световен мащаб, предупредиха от „Репортери без граници“ (РБГ) в доклад, предоставен на АФП.
Властите в Китай стриктно контролират потока от информация за гражданите си, включително чрез „голямата защитна стена“, която блокира достъпа до уебсайтове със съдържание, което се счита за неподходящо от държавата.
„Регулирането на информацията не е ограничено до Китай. Пекин „изнася“ методите си на цензура и в други страни. Чрез своите посолства и мрежата от китайски институти „Конфуций“, разпространяващи културата и езика на страната, Китай се опитва да наложи свой „политически коректен език“. Целта е да прикрие по-тъмните глави в своята история.“, се казва още в доклада
Методите на Пекин за упражняване на влияние извън нейните граници включват „раздаване на пари за модернизиране на международното телевизионно разпространение, инвестиране в чуждестранни медии, закупуване на огромни количества реклама в международни медии и покани към журналисти от цял свят за пътувания с изцяло платени разходи при посещения в Китай ”, заявиха от РБГ.
Докладът на авторитетната международна организация описва т. нар. „политика на троянския кон“, според която Пекин редовно плаща за свои рекламни материали в престижни международни вестници – включително „Уол Стрийт джърнъл“, „Фигаро“ и „Дейли Телеграф“.
„Новият световен медиен ред, който китайските власти популяризират по света, е против журналистиката,“ каза Седрик Алвиани от офиса на „Репортери без граници“ за източна Азия.
Пекин отхвърли доклада като „напълно несъответстващ на фактите, който не си струва даже да бъде опровергаван“, каза говорителят на външното министерство Генг Шуан. Той обвини „Репортери без граници“ в предразсъдъци към Китай.