БВП на глава от населението е икономически показател, който се изчислява като номиналният БВП на дадена страна се раздели на нейното население. Той представя средната икономическа продукция или доход на един човек в страната.

Този показател се използва се като основен индикатор за сравняване на благосъстоянието между различни държави, като показва средното количество стоки и услуги, които се падат на един човек.

БВП на глава от населението позволява да се направи обективна оценка на икономическото развитие на дадена страна.

ТОП 10 на държавите по най-високо БВП на глава от населението изглежда така:

  1.  Люксембург: $140 312
  2. Ирландия: $117 988
  3. Швейцария: $110 251
  4. Норвегия: $102 465
  5. Сингапур: $91 733
  6. Исландия: $87 875
  7. Катар: $84 906
  8. САЩ: $83 066
  9. Дания: $72 940
  10. Макао: $70 135

Извън топ 10  остават Нидерландия: $63 750, Испания: $55,089 и Русия: $47,299 .

Важно е да се отбележи, че данните за различните държави са от различни периоди и използват различни методологии за изчисление. Някои стойности са изразени в БВП-ППС (паритет на покупателната способност), докато други са в номинални стойности.

Люксембург доминира класацията с впечатляващ БВП на глава от населението от $140,3121. Това се дължи на силния финансов сектор на страната и малкото ѝ население.

Ирландия следва с $117,988, благодарение на присъствието на множество мултинационални корпорации.

Швейцария, Норвегия и Сингапур заемат следващите позиции, всички с БВП на глава от населението над $90,0001. Тези страни се отличават с високо развити икономики, силни финансови сектори и стабилни политически системи.

САЩ, въпреки че е най-голямата икономика в света, заема 8-мо място по БВП на глава от населението с $83,0661. Това показва, че големината на икономиката не винаги корелира пряко с благосъстоянието на отделния гражданин.

Европейските страни доминират в топ 10, с присъствието на Люксембург, Ирландия, Норвегия, Швейцария, Исландия и Дания. Това подчертава високото ниво на икономическо развитие в региона.

Интересно е да се отбележи отсъствието на големи развиващи се икономики като Китай и Индия от топ позициите. Въпреки бързия им икономически растеж, големите популации на тези страни водят до по-ниски стойности на БВП на глава от населението.

Данните за 2024 г. потвърждават, че малките, високоразвити държави с фокус върху финансовите услуги и технологиите продължават да водят в класацията по БВП на глава от населението. Въпреки това, този показател не отразява напълно разпределението на богатството или качеството на живот в дадена страна и трябва да се разглежда в комбинация с други икономически и социални индикатори.

Данните за България показват БВП от $39,185 на глава от населението за 2024 година, което поставя страната ни на 55 място от общо 191 държави. Това ни нарежда сред богатите 30% в световен мащаб.

След нас са държави като Беларус (62-ро място), Сърбия (67-мо място), Аржентина (69-то място), Северна Македония (72-то място), Китай (74-то място), Азербайджан (77-мо място), Молдова (94-то място). Цялата таблица може да видите ТУК.

България е в по-добра позиция от редица развиващи се икономики и се нарежда сред страните със среден доход на глава от населението в световен мащаб. Икономиката ѝ бележи стабилен ръст, особено през последните няколко години, дори повече от страните в еврозоната. Това с случва въпреки факта, че в страната има политическа криза, свързана с липсата на редовно правителство и поредица от избори.

Още икономически новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук