Американският президент Бил Клинтън (1993 – 2001 г.) идва в България. Той ще пристигне в страната ни следващия месец по покана на главния изпълнителен директор на „Хювефарма“ и член на Консултативния съвет на Clinton Global Initiative (CGI) Кирил Домусчиев.
Двамата ще участват в дискусия на тема Корпоративно социално влияние върху бъдещите поколения, с акцент върху важността на продоволствената сигурност и устойчивостта.
Клинтън определя селското стопанство
като катализатор за социална и икономическа промяна и именно поради тази причина секторът е в центъра на вниманието му.
През октомври Кирил Домусчиев говори пред лидери от бизнеса и гражданското общество на Глобалната Инициатива на Президента Клинтън през 2022 г. Инициативата на американския президент стартира през 2005 г., за да превърне идеите в действия – създаване на ново пространство, където
лидери от различни сектори могат да се ангажират
публично, да формират партньорства и да предприемат действия заедно.
Оттогава партньорите в общността на CGI са поели повече от 3700 ангажимента за действие. Те са оказали влияние върху живота на над 435 милиона души в повече от 180 страни.
По време на кръглата маса в рамките на глобалната инициатива на президента Клинтън българският предприемач призова света към иновации с цел осигуряване на надеждни доставки на качествена и питателна храна, които да устояват на поредиците от дестабилизиращи кризи. Той призова
лидерите да работят за гарантиране на сигурни доставки на храни
чрез иновации, сътрудничество и дългосрочно планиране, което да осигури посрещането на глобалните хранителни нужди, които се очаква да се удвоят до 2050 г.
За Клинтън това ще е втора визита у нас. Той дойде през 1999 година. Това бе и първото посещение и единствено посещение държавно посещение на президент на САЩ в България.
Това стана възможно заради
решителния обрат в българската политика и най-после осъществения реален завой
на Запад, реализиран в края на 1996 и началото на 1997 година. Визитата на лидера на най-могъщата държава на планетата показа на българите недвусмислено, че Западът е готов да ги приеме сред приятелите си, ако те го искат.
Събитието стана възможно след последователна политика на демократичното правителство на България и особено на президента Петър Стоянов. Той неотклонно следваше безусловния си политически приоритет – да доведе България сред членовете на НАТО и ЕС – и стана първият български политик, записал това в програмата си.
Още икономически новини – четете тук