Новият облик на Европейския съюз най-вероятно ще измести темата за развитието на дигиталния свят от днешната среща на върха на ЕС в естонската столица Талин.

Лидерите на държавите членки, без премиерът на Испания Мариано Рахой (той ще отсъства заради усложнената ситуация в страната му относно референдума за независимостта на Каталуния), ще открият официално Талинската цифрова среща – форум, на който да обсъдят дигитализацията.

Макрон
на снимката: президентът на Франция Еманюел Макрон и министър-председателят на Люксембург Ксавие Бетел

„Целта на срещата е да стартира дискусиите на високо равнище относно плановете за цифрови иновации, които ще позволят на Европа да запази своята преднина в областта на технологиите и да бъде водеща сила в тази сфера и през следващите години“, написа във „Фейсбук“ премиерът Бойко Борисов, който представя България.

Припомняме, че преди няколко дни, френският президент Еманюел Макрон обяви смели предложения за обновление на ЕС, сред които задълбочаване на общата отбрана и на политиките по миграцията, както и бюджет на еврозоната.

Идеите му бяха посрещнати предпазливо на вечерята в Талин снощи, отбелязва „Ройтерс”.

Експертите коментират, че фокусът на срещата ще бъде изместен от новите иновации към бъдещето и реформите на ЕС.

Форумът се провежда и дни след германските избори, резултатите от които може би ще доведат до месеци преговори за съставяне на правителство.

Германският канцлер Ангела Меркел похвали амбициите на Макрон за реформа на Европейския съюз и каза, че те биха могли да са основата на „интензивно” сътрудничество между Париж и Берлин.

Меркел
на снимката: канцлерът на Германия Ангела Меркел и премиерът на Швеция Стефан Льовен

Меркел и Макрон се срещнаха преди общата вечеря на европейските лидери снощи.

Освен предложенията на Макрон, отделна тема ще бъде и появяването на премиера на Великобритания Тереза Мей, която е все по-изолирана с приближаването на Брекзит, уточнява „Ройтерс”.

Преговорите между Великобритания и ЕС около Брекзит обаче боксуват. Миналата седмица тя изнесе реч, с която опита да преодолее блокажа на разговорите.

Макар да няма официална реакция, Мей вероятно ще опита да разбере ефекта от словото си в разговори на четири очи със своите колеги.

Мей
на снимката: премиерът на Великобритания Тереза Мей и председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер

Сред козовете на Лондон е предложението партньорството за сигурността да се задълбочи след излизането от ЕС.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук