В момент, в който Германия се опитва да състави правителство между консерваторите и социалдемократите, канцлерът Ангела Меркел идва в София по покана на българския премиер Бойко Борисов.

В ПАРИЖ

Днес тя е на посещение във Франция, където ще се срещне с френския президент Еманюел Макрон.

Двамата ще обсъдят въпроси, свързани с бъдещето на ЕС и актуалната международна обстановка.

Лидерите на двете големи европейски държави ще говорят и за 55-та годишнина от подписването на Елисейския договор. Той е сключен на 22 януари 1963 г. от френския президент Шарл дьо Гол и германския канцлер Конрад Аденауер.

Документът поставя нова основа на взаимоотношенията между Франция и Германия, които са смъртни врагове в две световни войни. Този документ има огромно значение и за европейския проект, чийто мотор стават Берлин и Париж.

По-важната тема на разговор обаче е реформата на еврозоната. Франция и Германия искат между март и юни да постигнат обща позиция по въпроса, включително по въпроса за данъчната конвергенция, съюза на капиталовите пазари и банковия съюз, заяви френският министър на финансите Брюно Льо Мер, цитиран от „Ройтерс“.

По думите му съвместна френско-германска позиция би стимулирала и останалите страни от еврозоната да се включат.

Според финансовия министър непосредствен приоритет е завършването на банковия съюз, завършване на съюза на капиталовите пазари и данъчна конвергенция с Германия.

Освен това Льо Мер обяви, че Франция и Германия ще направят съвместни предложения за регулиране на биткойна на следващата среща на Г-20 в Аржентина през март.

Двете страни ще представят съвместен анализ на рисковете, свързани с биткойна и предложения за регулация, отбеляза френският министър. Най-известната световна криптовалута през последните дни поевтиня два пъти спрямо рекордния си максимум от 20 000 долара на фона на опасенията, че регулаторите могат да се опитат да обуздаят спекулациите.

ЗАЩО МЕРКЕЛ ИДВА У НАС

Анализаторите смятат, че основната тема на разговор между българския премиер и германския канцлер ще е бъдещето на еврозоната.

Мнозина коментираха, че посещението на Меркел у нас е изненадващо, но логично и важно.

Според тях, най-доброто, което може да се случи от визитата на канцлера на Германия, е предпазлива подкрепа за влизане в „чакалнята“ към еврозоната, защото Федералната република е една от държавите с по-консервативна икономическа политика.

Посещението на Меркел беше окачествено като изненадващо, защото бе обявено едва преди дни – на 17 януари.

Експертите обаче смятат, че това се дължи на факта, че в момента в Германия се водят тежки преговори за съставяне на т.нар. „широка коалиция“ между ХДС/ХСС и Социалдемократическата партия.

През последните месеци страната е затворена в себе си и визитите на канцлера в чужбина са концентрирани до най-необходимите.

Посещението на Меркел е логично, защото Германия има нужда да даде знак към Европа, председателстващата ЕС България и региона.

Освен това очевидно тя иска публично да потвърди добрите си отношения със София.

Берлин трябва и със сигурност ще използва посещението в България, за да артикулира европейската си политика, независимо от критичната ситуация по съставянето на управляващата коалиция.

Важно е за България да получи потвърждение от Германия за балканската си политика и приоритетите на председателството. В този аспект е важно какво ще чуе Борисов от Меркел за поне три главни въпроса – отношенията с Турция, бежанската политика, Западните Балкани и новите отношения на България и Република Македония.

По отношение на нелегалната миграция има очевидна промяна в позицията на Германия. Това стана видно особено след срещата на Меркел с австрийския канцлер Себастиян Курц, на която стана ясно, че двете страни ще работят за „по-силни граници“.

Експертите припомнят, че България е последната държава преди т.нар Арабски свят и външна граница на ЕС.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук